Az elharapódzó koronavírus-járvány elleni intézkedéseket vezettek be Ho Si Minh-városban, Vietnám legnagyobb településén. Ez viszont komoly fennakadásokat okozhat a világ kávéellátásában – írja az Agroinform a BBC cikkére hivatkozva.
A robusta kávéfajta egyik fő termelője pont Vietnám. A robustát az instant kávékban, valamint a kávékeverékekben használják, ám a lezárások miatt most elakadt az exportja. Éppen ezért a Vietnámi Kávé- és Kakaószövetség a korlátozások enyhítését kéri a kormánytól.

A kávéexportőrök nemcsak a munkaerőhiánnyal küzdenek, hanem az áruszállítás ellehetetlenülése, valamint a konténerek hiánya és a szállítási költségek növekedése is sújtja őket. Mindezek összeadódnak, a robusta kávé ára pedig idén már legalább 50 százalékkal megemelkedett.
Nemcsak a robusta, hanem az arabica is drágult idén, méghozzá a dél-amerikai aszály, majd súlyos fagyok miatt. A világ legnagyobb arabica-termelője, Brazília májusban még az aszállyal küzdött, amelynek következtében a kávécserjék is kevesebb nedvességet kaptak. Nyáron – ami a déli féltekén tél – pedig olyan súlyos fagyok voltak, amilyenekre 27 éve nem volt példa, s sok kávécserjét ki is kellett cserélni, mert elfagytak. Ezek három év múlva érik el elődjeik termékmennyiségét. Mindezek következtében a pörköletlen arabica kávé ára hét éve nem volt olyan magas, mint most.
