Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
Vénykötelessé tenné az e-cigit új-zélandi orvosok egy csoportja

Habár a különböző korlátozások miatt rekordalacsony a cigarettázók aránya az országban, megnövekedett az alternatív termékek használata.

Új-zélandi közegészségügyi kutatók és orvosok azt követelik, hogy tegyék vénykötelessé az e-cigarettát, mert egyre több tinédzser használja ezeket az eszközöket – írja a The Guardian.

Miközben a cigarettázók száma Új-Zélandon rekordalacsony szintre csökkent, az elektromos cigarettát fogyasztók száma ugrásszerűen megnőtt: 2019 és 2021 között több mint háromszorosára. Most egyes orvoscsoportok azt szorgalmazzák, hogy Új-Zéland kövesse Ausztrália példáját, és tegye vénykötelessé az eszközöket.

Dr. Bryan Betty, a Royal New Zealand College of General Practitioners orvosi igazgatója elmondta, hogy a testület támogatja ezeket a törekvéseket.

A tavaly közzétett adatok szerint Új-Zélandon a dohányzás elterjedtsége 8%-ra csökkent a felnőtt lakosság körében, ami az egyik legalacsonyabb a világon. A napi rendszerességgel e-cigizők számának növekedése viszont nagyobb volt, mint dohányosok csökkenése. A felmérés szerint a felnőttek 8,3%-a használ e-cigit naponta, szemben az előző évi 6,2%-kal.

Képünk illusztráció (Fotó: Racool_studio / Freepik)

Az emelkedés különösen a fiatalok körében volt jelentős: a 10. évfolyamos diákok körében a 2019-es 3,1%-ról 2021-re 9,6%-ra emelkedett a naponta e-cigizők száma. Egy középiskolások körében végzett kutatás szerint 30 százalékuk soha nem szívott hagyományos cigarettát korábban.

Januárban Ayesha Verrall egészségügyi miniszterhelyettes azt mondta, hogy a kormány konzultációt indít az e-cigit szabályozó törvények felülvizsgálatáról. A javasolt változtatások viszont az értékesítés bizonyos helyiségekre való korlátozására, a nikotinszint csökkentésére és a csomagolás megváltoztatására összpontosítanak, nem pedig a vényköteles modellre való áttérésre.

Új-Zélandon a világon először vezettek be úgynevezett korosztályos dohányvásárlási tilalmat. Ez annyit tesz, hogy a 2008-ban, vagy korábban született gyerekek 2023-tól kezdődően soha nem fognak tudni legaláisan hagyományos cigarettához jutni. A kormány ugyanakkor az alternatív termékeket, így az e-cigit is az ártalomcsökkentés fontos eszközének tekinti.