hero
Földi Bence

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 3 perc
Végre megrendezhették a XXX. Aranyfüst Kupát
Két év csúszással rendezték meg a jubileumi nemzetközi pipaversenyt Budapesten, amelyen dombóvári győzelem született.

Olvasóink közül néhányan bizonyára emlékeznek arra, hogy 2019 nyarán beszámolót közöltünk a Palkonyán rendezett III. Sopianae Kupáról. A 2019/8-as számunkban közölt cikkünk óta nem olvashattak lassúsági pipaszívó versenyről nálunk, mivel a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos intézkedések nem engedték ilyen rendezvény megtartását.

Éppen ezért csúszott át a jubileumi XXX. Aranyfüst Kupa is 2020-ról 2022-re, végül május 28-án rendezték meg a budapesti Legenda Sörfőzde Centerben. Az elmúlt két évben Magyarországon ugyanis nem volt pipaverseny, külföldön is csak elvétve próbálkoztak ilyen rendezvények lebonyolításával.

Fotó: Földi Bence / Tobacco

A rendezvény elején megemlékeztek Kiss Zsoltról, a Szentgotthárdi Pipaklub néhai elnökéről, aki a legutóbbi lassúsági pipaszívó verseny óta hunyt el.

„Megőrizzük emlékét, jó ember volt”

– fogalmazott Verhás Tamás főszervező, aki arról is szólt, Kiss Zsolt pipás fórumokon Vaspipa néven volt ismert.

Hogyan zajlik egy lassúsági pipaszívó verseny?

A megemlékezést követően ismertették a verseny szabályait. Minden pipás azonos mennyiségű, 3 gramm dohányt kapott. A XXX. Aranyfüst Kupán ezúttal a Von Eicken által gyártott Kapt’n Barsdorf’s Bester – Red elnevezésű dohányt szívták a pipások, amely a TobaccoReviews.com elemzése szerint egy enyhe erősségű és ízesítését tekintve enyhe vagy közepes, cseresznyés ízvilágú dohány. Ahogy a résztvevőktől hallottam, a versenyzők nem voltak elégedettek a dohány ízvilágával…

Fotó: Földi Bence / Tobacco

A 3 gramm dohány mellé egyenpipa is dukál: ezúttal (is) a nagykőrösi Szabó Pipagyár szállította a versenypipát, amelyen még a 2020-as dátum szerepelt. Mindezek mellé két-két szál gyufát kaptak a résztvevők egy-egy gyufásdobozban, valamint egy fa tömködőt. A dohány előkészítését követően meg kellett tömni a pipákat, majd egy perc állt a versenyzők rendelkezésére, hogy rágyújtsanak. További fontos szabály még egy ilyen versenyen, hogy tömködni csak akkor lehet, ha az ember szájában van a pipa, míg inni csak az első tíz perc leteltét követően szabad.

„Ha nem lesznek hosszú idők, hamarabb végzünk. De természetesen nem ez a cél”

– fogalmazott végül Verhás Tamás, nagy nevetést kiváltva. Egy versenyző akkor esik ki, ha nem tudja meggyújtani a pipáját, vagy az kialszik, s a bírák kérésére sem tud füstöt produkálni.

Fotó: Földi Bence / Tobacco

Indulók és eredmények

A XXX. Aranyfüst Kupa nemzetközi verseny volt, összesen három ország (Ausztria, Szlovákia, Magyarország) tizenegy csapata vett részt. Összesen negyvenhét pipás indult el a versenyen, de köztük akadtak olyanok is, akik nem csapatban, csupán egyéniben mérették meg magukat. A budapesti csapatok mellett érkeztek pipások Debrecenből, Dombóvárról, Szentgotthárdról, valamint Nyitráról és Bécsből is. Verhás Tamás örömét fejezte ki amiatt, hogy sok új induló volt, akiknek ez volt az első versenyük.

Az egyéni versenyt végül a többszörös világbajnok Trubacs Tivadar, a dombóvári 424 Pipaklub versenyzője nyerte meg, aki két órán és egy percen keresztül pöfékelt. A második helyen Verhás Tamás, az Aranyfüst Budapesti Pipázók Klubja versenyzője végzett 1:47:08-as eredménnyel, a harmadik helyre szintén a 424 Pipaklub Dombóvár versenyzője futott be – Hegyháti Szilárd 1:36:55-ös eredménnyel lett bronzérmes. A három hölgy indulóból az összetettben ötödik Pócsi Szilvia nyert: a debreceni Csokonai Pipa Klub versenyzője 1:19:19-es eredményt produkált. A csapatok versenyében is dombóvári győzelem született a XXX. Aranyfüst Kupán: Trubacs Tivadar, Hegyháti Szilárd és Tekula Gábor triója együtt szinte négy óra tíz percig szívta összeadva a pipájukat.

Fotó: Földi Bence / Tobacco

Nagy beszélgetések és koncert

A jó hangulatú rendezvény közben a versenyzők egyebek között arról beszélgettek, hogy szegényesnek érzik a magyarországi pipadohány-kínálatot, s hogy a magyar gyártók termékeivel nem kifejezetten elégedettek. A Szabó Pipagyár standjánál pedig Szabó Balázzsal lehetett arról diskurálni, hogyan változott meg a Peterson pipa gyártása, vagy hogy miként hat a száj higiéniájára a pipafüst. Összességében pedig nagyon örültek egymásnak a honi pipás közösség tagjai, hiszen voltak, akik az elmúlt két évben egyszer sem találkoztak személyesen, s végre eszmét cserélhettek különféle dohányokról és pipákról.

A versenyt követően Joe Fritz klarinétművész és Gáspár Pál bendzsóművész adott minikoncertet, majd megtartották az eredményhirdetést. A nyereményeket egyebek között a miskolci PipaMester, az érdi Anna trafik, a budapesti Gallwitz, a nagykőrösi Szabó Pipagyár, valamint a soproni Molnár Antal pipakészítő mester ajánlotta fel. A támogatók között szerepelt továbbá a Svéd Gyufa Kft., a Legenda Sörfőzde és a Magyar Pipaszövetség.

A cikk a Tobacco 2022/07-es számában jelent meg.