hero
Schäffer Dániel

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 2 perc
Új visszaváltási rendszer: 50 ezer forintot kaphat vissza egy alkalommal egy kisbolt

Mivel számolhatnak a kisboltok, vendéglátó egységek, benzinkutak és dohányboltok, melyek csatlakoznak az italcsomagolás-visszaváltási rendszerhez?

2024. január 1-jén életbe lép az új visszaváltási rendszer, ám a gyártók fél év türelmi időt kaptak a csomagolások regisztrációjára. Azok a kisboltok és vendéglátó egységek, amelyek nem szeretnének/tudnak automatát telepíteni, önkéntesen csatlakozhatnak a kézi visszaváltási rendszerhez. A részletekről a MOHU-MOL, a Returmatic Solutions Zrt., és a Minden Doboz Visszajár számolt be – írja társlapunk, a Store Insider.

Új megoldással mobil módon gyűjti be, regisztrálja, majd dolgozza fel a visszagyűjtő automaták nélküli kézi átvevőhelyeken a visszaváltott fémdobozokat, PET-palackokat és üvegeket egy egyedülálló, magyar szakemberek által kifejlesztett mobil rendszer. Eddig több száz kisbolt jelentkezett, melyek élni szeretnének a lehetőséggel, a MOHU körülbelül négyezerre számít, ám ez a szám felkúszhat nyolcezerig.

A kézi visszaváltó pontok rendszerének főbb elemei

  • Az üzlet regisztrál a MOHU rendszerébe,
  • ezzel egy applikációhoz jut, amin keresztül adminisztrálni tud és vissza fogja kapni a pénzét,
  • kb. hetente egyszer érkezik egy speciális teherautó, mely gyakorlatilag egy visszaváltó automata is egyben,
  • a teherautó berendezése felveszi, leszámolja, és tömöríti a visszaváltott csomagolóanyagot, kb. fél óra alatt,
  • a leszámolás után a kereskedő az applikáción keresztül rögtön a pénzéhez jut,
  • a MOHU a visszaváltási díjon felül, minden visszaváltott csomagolóanyag után 5 forint kezelési díjat is fizet az üzletnek.

A speciális teherautók kora tavasszal fognak elindulni. A járműveket jelenleg tesztelik, január 1-je után 83 áll majd rendszerbe. A MOHU arra számít, hogy egy boltnál körülbelül 900–1000 darab csomagolóanyagot fog felvenni az autó, ez kb. 50 ezer forintot jelent egy alkalommal a boltnak.

Fontos, hogy a csomagolásokat épen kell gyűjteni, a modul csak azokat a csomagolóanyagokat veszi vissza, amelyek regisztráltak és épek. Az üvegeken, műanyagpalackokon és alumíniumdobozokon egy visszaválthatóságra utaló logó is fog szerepelni, mely elsősorban a fogyasztónak szól majd.

A teherautók berendezésében kamerás felismerő rendszer van, amely kiszűri a nem regisztrált termékeket. Vida Péter, a Returmatic Zrt. ügyvezetőjének elmondása szerint társaságuk és az általuk kifejlesztett mobil fém-, műanyag-, és üvegvisszaváltó, valamint feldolgozó berendezéssel azokat a kisebb élelmiszerüzleteket és más szolgáltatókat – benzinkutakat, dohányboltokat és egyéb kereskedelmi egységeket – szeretné támogatni, ahol biztosított lesz a manuális hulladékgyűjtés.

A Store Insider kérdésére Szabó Szilvia a MOHU Gyártói Felelősségi Rendszerek vezetője elmondta, hogy eddig 1000–1500 termék regisztrált. Különleges helyzetbe kerülnek azok a csomagolások, amelyek a szabványtól eltérő alakúak – jellemzően likőrök, röviditalok – ezek EPR díjat fognak fizetni, azonban nem kerülnek be a visszaváltási körforgásba.

A MOHU számára rendelkezésre álló rövid felkészülési idő miatt nem jöhetett szóba a nemzetközi gyakorlatban alkalmazott számláló központok kialakítása, ahová a kézzel visszavett ép palackokat szállítják, megszámolják. A palackok helyben való számlálása és környezeti szempontból előnyösebb tömörített szállítása mellett része a szolgáltatásnak a Magyarországon elsőként bevezetett azonnali bankszámlára utalás is, ami reményeink szerint a visszaváltási pont hálózathoz önként csatlakozók elégedettségét váltja majd ki, és hozzájárul a visszaváltási pontok számának gyarapodásához”

– fogalmazott Szabó Szilvia.

További részletek a Store Insider cikkében, erre.

Nyitókép: A MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. palackok visszaváltására szolgáló automatáinak sajtóbemutatója a vállalat budapesti bemutatótermében 2023. november 28-án (Fotó: Hegedüs Róbert / MTI)