Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 2 perc
Tovább nyílik az olló az uniós és a magyar infláció között

A magyar infláció már több mint két és félszerese az uniós átlagnak.

A vártnak megfelelő mértékben lassult januárban az infláció az euróövezetben éves szinten, tovább távolodva az októberi rekordszinttől – közölte az Európai Unió statisztikai hivatala csütörtökön. Az Eurostat végleges adatai szerint januárban 8,6 százalékra csökkent az infláció az euróövezetben a decemberi 9,2 százalékról, miután októberben még rekordszinten, 10,6 százalékon, novemberben pedig 10,1 százalékon állt. Az elemzői várakozások átlagában 8,6 százalék szerepelt januárra – írta beszámolójában az MTI.

Az euróövezetben 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak januárban decemberhez képest, amikor 0,4 százalékos csökkenést jegyeztek fel. Éves bázison 18,9 százalékkal nőttek az energiaárak januárban, ami azonban lassulás a decemberi 25,5 százalékhoz képest. Az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánytermékek ára 14,1 százalékkal nőtt januárban, nagyobb ütemben a decemberi 13,8 százaléknál. A nem energiaipari cikkek 6,7 százalékkal drágultak a decemberi 6,4 százalék után. A szolgáltatások ára januárban 4,4 százalékkal nőtt a decemberi szintén 4,4 százalék után.

Az energia, élelmiszerek, alkoholos italok és dohánytermékek nélkül az éves maginfláció a decemberi 5,2 százalék után januárban 5,3 százalék volt az euróövezetben.

Az MTI a fenti adatok mellé nem tette oda a magyarországi infláció számait. A Telex arról írt csütörtökön, hogy mialatt az euróövezeti és uniós infláció csökkenni kezdett, a magyarországi infláció tovább nőtt.

Az Eurostat adatai szerint a magyar infláció a decemberi 25 százalékról 26,2-re emelkedett, ami az EU-átlag több mint két és félszerese. Az egyetlen jó hír, hogy október óta először csökkent a gyorsulás üteme. Míg novemberről decemberre 1,9 százalékkal volt magasabb a pénzromlás, addig decemberről januárra már visszaállt 1,2-re, mint októberben és novemberben”

– írta a portál. A Telex megemlítette, hogy a legkisebb infláció az EU-ban Luxemburgban tapasztalható (5,8%), míg a legnagyobb hazánkban. Magyarországot Lettország (21,4%) és Csehország (19,1%) követi. Magyarországgal együtt összesen kilenc uniós tagállamban nőtt az infláció januárban, ami a decemberi háromhoz képest komoly emelkedés, ám az uniós átlag még így is csökkenni tudott – közölte a portál.