hero
Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 2 perc
Történelmi mélypontra csökkent a dohányosok száma Új-Zélandon
A csütörtökön közzétett adatok szerint a naponta dohányzók száma 8 százalékra csökkent, ugyanakkor az e-cigarettát használók aránya növekszik.

Új-Zélandon történelmi mélypontra csökkent a dohányzók száma, miközben az ország ambiciózus terveket szorgalmaz, hogy 2025-re teljesen füstmentessé váljon – írja a The Guardian.

A csütörtökön közzétett adatok szerint a naponta dohányzók száma 8 százalékra csökkent a tavalyi 9,4 százalékhoz képest, ami a legalacsonyabb arány a mérések kezdete óta.

Új-Zéland az utóbbi időben számos olyan jogszabályt fogadott el, melyek arra irányulnak, hogy az ország 2025-re füstmentessé válhasson. Egyebek között betiltották a dohányreklámokat, bevezették az egységes csomagolást, megtiltották, hogy a dohányt árusító boltokban látható helyen legyenek a cigaretták, illetve betiltották a dohányzást a gyermeket is szállító autókban.

Ezen felül tavaly decemberben Új-Zélandon a világon először vezettek be korosztályos dohányvásárlási tilalmat. Ez azt jelenti, hogy a most 15 évnél fiatalabbak már soha nem vehetnek majd dohányárut. 

Veszélyes precedens

Új-Zéland példájára 2022 januárjában Szingapúr és Malajzia is jelezte, hogy szintén korosztályos dohányvásárlási tilalmat vezetnének be. Európában Dánia próbálkozott hasonló szabályozás bevezetésével, ám az ügy akkor az uniós szabályok miatt kudarcba fulladt. Nem sokkal később polgári kezdeményezés indult egy olyan Európai Uniós jogszabály bevezetésére, mely megtiltaná a 2010 után születettek számára a dohánytermékek vásárlását. E kezdeményezés viszont valószínűleg nem jár majd sikerrel. A közelmúltban pedig Hongkongban nyújtottak be olyan törvényjavaslatot, amely megtiltaná, hogy a 2009 után születettek dohányterméket vásárolhassanak a jövőben. Új-Zéland veszélyes precedenséről a Tobacco 2022/03-as számában írtunk hosszabban.

Dr. Ayesha Verrall egészségügyi miniszterhelyettes a csökkenést a kormányzati beavatkozásoknak tulajdonította.

„A kormány dohányzás visszaszorítására irányuló terve működik. A dohányzók száma 56 000 fővel csökkent az elmúlt évben, a világjárvány okozta nyomás és stressz ellenére, és a dohányzó lakosság aránya mostanra a tíz évvel ezelőtti adat felére csökkent”

– nyilatkozta a miniszterhelyettes.

Fotó: Kyle Myburgh / Unsplash

Azzal, hogy Új-Zélandon nyolc százalékra csökkent a dohányosok aránya, az ország a világ legalacsonyabb dohányzási arányú államak közé került. Ugyanakkor valószínű, hogy a dohányzásról leszokó új-zélandiak jelentős része az e-cigarettára tér át. A legfrissebb adatok szerint a napi rendszerességgel e-cigizők arányának növekedése nagyobb volt, mint a napi dohányosok számának csökkenése: a felnőttek 8,3 százaléka szív elektromos cigarettát naponta, szemben a tavalyi 6,2 százalékkal.

A legnagyobb visszaesés idén az őslakos māorik körében következett be, akik között a dohányzási arány jellemzően jóval magasabb, mint a teljes lakosság körében. Verrall miniszterhelyettes-asszony elmondta, hogy a māori női dohányosok negyede szokott le az elmúlt 12 hónapban, arányuk tavalyi 24,1%-ról 18,2%-ra csökkent.

Nyitókép: Rod Long / Unsplash