Folyamatosan csökken a legális cigarettafogyasztás, míg egyre erősebben növekszik a feketepiac Ausztráliában – írja az ABC News.
Iparági adatok szerint a legális dohánypiac egyharmadával esett vissza az elmúlt 12 hónapban, a dohánykereskedők 29 százalékos csökkenést jelentettek a cigarettaeladásban az elmúlt pénzügyi évben.
A dohányáruk ára ezzel párhuzamosan 6,8 százalékkal emelkedett szeptember 1-jén, ami a rendszeres indexáláson felül a jövedéki adó 5 százalékos emelését is tartalmazza. Ez közel 50 dollárra (csaknem 12 ezer forintra) tolja egy átlagos doboz cigaretta árát.
Ez a második a szövetségi kormány által 2023 és 2025 között törvénybe iktatott három, egymást követő 5 százalékos dohányipari jövedékiadó-emelés közül.
Mark Butler egészségügyi miniszter a 7.30-nak nyilatkozva elmondta, hogy a dohánytermékek ánövekedése „nagyon fontos eszköz a dohányzók arányának csökkentésére”.

James Martin kriminológus szerint azonban a kormány adópolitikája csak az olcsóbb, illegális dohánytermékek felé terelte az embereket.
„Ez fantasztikus hír lenne... ha a csökkenés elsősorban a dohányzásról való leszokás miatt következne be, de nem így van. A dohányzók arányának csökkenése elsősorban annak köszönhető, hogy az emberek inkább a feketepiacot választják”
– mondta a 7.30-nak.
„Jó úton haladunk afelé, hogy Ausztráliában ne lehessen legális dohányt árusítani”
– tette hozzá.
A legutóbbi szövetségi költségvetésben az előrejelzett jövedékiadó-bevételeket a 2026-27-es 14,7 milliárd dollárról 2027-28-ra 10,7 milliárd dollárra csökkentették.
Martin úgy véli, hogy ez az 5 milliárd dolláros (több mint ezermilliárd forintos) hiány a feketepiacnál landol.
