hero
Tobacco

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 2 perc
Sosem exportáltak annyi sört a csehek, mint tavaly

Rekordmennyiségű, 6,13 millió hektoliter sört exportáltak tavaly a csehországi sörgyárak – közölte a Cseh Statisztikai Hivatal pénteken Prágában.

A legnagyobb mennyiségű cseh sört Szlovákiában, Németországban, Lengyelországban és Oroszországban fogyasztották el – írja az MTI. Utóbbi már csak azért is érdekes, mert amint arról januárban beszámoltunk, hivatalosan a cseh sörgyárak nem exportálnak Oroszországba, oda kerülőúton jutnak el a cseh sörök.

UNESCO kulturális világörökségi címre tör a cseh sörkultúra

Felvették a cseh szellemi kulturális örökség listájára a csehországi sörkultúrát – közölte csütörtökön Prágában Martin Baxa cseh kulturális miniszter, akinek tárcája a lépés kezdeményezője volt.

RÉSZLETEK ITT.

Tomáš Slunečko, a csehországi sörgyárak szövetségének ügyvezető elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy az utóbbi években folyamatosan növekszik a sörfogyasztás azokban az államokban is, amelyek korábban inkább a bor vagy más alkoholos italok fogyasztásáról voltak ismertek.

Jó példa erre Spanyolország, Portugália de Franciaország is. Ezekben az országokban a helyi sörök mellett egyre népszerűbb a cseh sör is”

– mondta újságíróknak az elnök. Kifejtette: a cseh sör iránti kereslet többek között annak is eredménye, hogy a csehországi sörgyárak termékeit – például a japán tulajdonban lévő nagy múltú pilseni Prazdroj legismertebb termékét, a Pilsner Urquell sört – külföldön elérhető árakon értékesítik.

Sajnálatos, hogy itthon (Csehországban) számos népszerű sör ára túlságosan megugrott, ami a kereslet stagnálásához, vagy csökkenéséhez vezetett”

– jegyezte meg a söripari szakember.

Tavaly májusban mi is írtunk arról, hogy a Covid óta nem tér magához a csehországi sörpiac, a sörfogyasztás pedig történelmi mélypontra zuhant. Az egy személyre eső sörfogyasztás 136 literről 128 literre esett vissza, ami példátlanul alacsony szám. Slunečko szerint ennek egyik oka, hogy a koronavírus-járvány következtében módosultak a csehek sörfogyasztási szokásai is, és egyre több cseh iszik a normális sör helyett alkoholmentes sört vagy söralapú üdítőitalokat. (Ugyanez az eltolódás Magyarországon is megfigyelhető – a szerk.)

Az állami tulajdonban lévő Budějovický Budvar sörgyár tavaly rekordmennyiségű 1,9 millió hektoliter sört szállított külföldi megrendelőinek, ez a termelés 70 százalékát jelenti. Eddig a legnagyobb sörexportot 2022-ben mutatták ki, amikor 5,5 millió hektoliter sör került külföldre.

A tavalyi csehországi sörtermelés hivatalos összesített adatait egyelőre nem hozták nyilvánosságra.

Nyitóképünk illusztráció (Fotó: Hana Mara / Pexels)