Tobacco

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 1 perc
Sörforradalom zajlik Lengyelországban

Igaz, más országokban is hasonló tendenciákat látni.

A lengyelországi sörgyártás az alkoholmentes sörök előállítása felé tolódik el a csökkenő alkoholfogyasztási tendenciák miatt – közölte a Do Rzeczy lengyel konzervatív hetilap a lengyel söripari munkaadók szövetsége jelentésére hivatkozva még május 4-én.

Az MTI hétfői szemléje szerint a jelentésben az érdekvédelmi szervezet azt írja, hogy

valódi szemtanúi vagyunk a lengyelországi sörfogyasztásban bekövetkező forradalomnak”.

2018-ban ugrásszerűen nőtt az alkoholmentes sörök értékesítése, amely 2024-ig összesen 250 százalékkal növekedett, és tavaly mintegy kétmillió hektolitert ért el a lap által ismertetett adatok szerint.

Az alkoholt nem tartalmazó sörök a lengyelek 52 százaléka számára az alkoholos italok „jó alternatíváját” jelentik – idézi a hetilap Bartłomiej Morzycki, a lengyel söripari munkaadók szövetségének vezérigazgatóját. A jelenség egyik oka szerinte az úgynevezett „NoLo-divat”, vagyis a nulla vagy alacsony alkoholtartalmú italok növekvő kedveltsége.

Képünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

Esélyt is jelenthet

A más országokban is észlelhető fogyasztói tendencia Lengyelország esetében (is) tartósnak tűnik, 2019 és 2023 között az alkoholos italok fogyasztása összesen 8,7 százalékkal csökkent, a sör esetében pedig 9,9 százalékos volt a lengyelországi visszaesés.

Az elmúlt három esztendő során az alkoholtartalmú sör gyártása évi 3,7 százalékkal csökkent, az alkoholmentes sörök esetében viszont évi 2,7 százalékkal növekedett – idézi a lap Michał Koleśnikowot, a PKO BP lengyel bank elemzőjét. – Az ismertetett adatok fényében az alkoholmentes sörök gyártása esélyt jelent a piaci nehézségekkel évek óta küzdő sörgyárak számára – szögezte le Koleśnikow.

A Do Rzeczy felidézi: Lengyelország az alkoholmentes sörök harmadik legnagyobb gyártójának számít Európában, Németországgal és Spanyolországgal együtt ezen italok 68 százalékát állítják elő a kontinensen.