Az évente megrendezendő kulturális esemény Sepsiszentgyörgy önkormányzata, a Kónya Ádám Művelődési Ház, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) és a VIBE Fesztivál társszervezésében jön létre – közölték a szervezők az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményükben.
A közlemény Szalai Zoltánt, az MCC tehetséggondozó főigazgatóját idézte, aki elmondta: az erdélyi szervezet központja Kolozsváron van, de további hét magyarok lakta településen, köztük Sepsiszentgyörgyön is nevelik a fiatalokat.
„Célunk, hogy a diákok szülőföldjükön is minőségi oktatásban, programokban, egyfajta szellemi pezsgésben részesüljenek. Egy részük ide fog hazatérni, otthon fogják a város értelmiségét alkotni. Lokális válaszokat adnak majd és versenyképes, magyar tudást képviselnek. Ebben partner a Mathias Corvinus Collegium, mely programjaival, képzéseivel, előadásaival színesíti a Tabakó rendezvényt is”
– hangsúlyozta Szalai Zoltán.
Antal Árpád-András, Sepsiszentgyörgy polgármestere fontosnak tartotta, hogy a fesztivál ne csak a bulizásról szóljon:
„Amikor a dohánygyárat megvásároltuk, azt ígértük és azt vállaltuk, hogy az ifjúság annyit kapjon ebből a térből, amennyit be tud lakni. Nagyon örülök annak, hogy van ez a kezdeményezés, hiszen ez az, ami innen hiányzik”.
A rendezvényt a szervezők három szintre, a gyári munkát idéző három műszakra osztották fel. A nappali „első műszakba” az MCC szakmai előadásait sorolták. Központi eleme egy sétány, ahonnan majd az előadótermek kapui, illetve vásárok, művészeti workshopok, kávézók, gyerekprogramok helyszínei nyílnak.
A „második műszakban" délután és este a sétány borutcává alakul, és a színpadon magyarországi és erdélyi zenekarok koncerteznek. Olyan előadók lépnek fel, mint a Punnany Massif, Follow the Flow, Dzsúdló, Azahriah, Margaret Island, ByeAlex és a Slepp, Irie Maffia, vagy a BSW.
„A szentgyörgyi fiataloknak szervezünk egy olyan fesztivált, amely nagybetűkkel kerül be minden évben a naptárba a Szent György Napokhoz hasonlóan”
– részletezte Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, a rendezvény ötletgazdája és főszervezője.

A „harmadik műszakban” reggelig tartó zenei helyszínt alakítanak ki. A zenei programokért és a rendezvény technikai részleteiért a VIBE Fesztivál csapata felel. A közlemény Rés Konrád Gergelyt, a VIBE fesztiváligazgatóját idézte, aki szerint a rendezvény olyan fiatalokat is képes megszólítani, akik korábban nem vettek részt a közösségi életben.
A Sepsi Tabakó Fesztivált szeptember 1-3. között szervezik Sepsiszentgyörgyön, az egykori dohánygyár területén.
Ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk, a bezárt dohánygyár területének felhasználási módjáról a lakosság dönthetett egy TabakFórum nevű igényfelmérő keretein belül. Ezen felül a SepsiTabak.ro honlapon virtuálisan is be lehet járni az egykori dohánygyár épületeinek összesen 66 helyszínét. A virtuális túrán meg van jelölve 58 infópont, amelyekre rákattintva érdekességeket tudhatunk meg az épületegyüttes több mint 120 éves múltjáról. Habár az igényfelmérés 2022. április 21-ig tartott, a honlap és a virtuális túra továbbra is elérhető.

