hero
Tobacco

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 2 perc
Reggeli kávé: ezt a két dolgot csináld másképp

A BBC egykori orvos szakértője szerint a reggeli első kávé kapcsán két dolgot is rosszul csinál az emberek jelentős része.

Dr. Michael Mosley felszólította a kávéfogyasztókat, hogy két kulcsfontosságú változtatást hajtsanak végre a reggeli rutinjukban, hogy elkerüljék a fogak károsodását és a kortizol stresszhormon szintjének emelkedését – írja a Nottingham Post. A The Fast 800 program alapítója az Instagramon magyarázta el, milyen változtatásokat kellene britek millióinak – s nyilván másoknak is, akik reggel kávét isznak – végrehajtaniuk.

Dr. Michael Mosley (Forrás: Nottingham Post)

Ha csak egyetlen dolgot változtatnál a reggeli kávézásodon, mi lenne az? Valójában két dolgot érdemes másképp csinálni! Először is igyuk a kávét fogmosás után, ne pedig előtte. Így kevésbé valószínű, hogy károsítja és elszínezi a fogaidat. A kávé ugyanis savas, és gyengíti a fogzománcot. Ha közvetlenül ivás után mosod a fogaidat, az olyan, mintha csiszolópapírt használnál; mikrohorzsolásokat okoz”

– fogalmazott a 66 éves Dr. Mosley, aki brit televíziós újságíró, producer, műsorvezető és egykori orvos. 1985 óta dolgozik a BBC-nél.

A másik dolog, amin érdemes változtatni Dr. Mosley szerint, hogy ne közvetlenül a felkelés után igyuk meg a kávénkat.

Ha egyből kávét iszol, azzal nem teszel jót a szervezetednek. Szóval várj egy keveset. Ha rosszul alszunk, kávé után nyúlunk, de ez nem tesz jót a szervezetünknek, mert a rossz alvás megemeli a kortizol nevű stresszhormon szintjét, ami aztán egészségtelenül magasra emelheti a vércukorszintet”

– fogalmazott Dr. Mosley, aki az első csésze kávé elfogyasztásával megvárja a délelőtti órákat. A BBC-nek nyilatkozva Dr. Mosley elmondta, hogy amikor először felébred, egy fekvőtámaszból, guggolásból, felülésekből és a „rettegett plankingből” álló gyakorlatsort végez, majd sétáltatja a kutyáját. Csak amikor visszatér, akkor issza meg az első csésze kávéját, amelyet általában tej és cukor nélkül fogyaszt.

Egészségügyi előnyök

A BBC Science Focusnak Dr. Mosley kifejtette a kávéfogyasztás számos egészségügyi előnyét. A British Medical Journalban megjelent, több mint 220 tanulmányt tartalmazó hatalmas áttekintést idézve Dr. Mosley azt mondta:

A kávéfogyasztás a szívbetegségek és a rák jelentősen alacsonyabb kockázatával járt együtt, valószínűleg azért, mert gazdag antioxidánsokban és más gyulladáscsökkentő vegyületekben”.

Az egészségügyi guru hozzátette, hogy a kávéfogyasztás az Alzheimer- és Parkinson-kór alacsonyabb arányával is összefüggésbe hozható, és a napi legoptimálisabb adag két és öt csésze között van. Az egészségügyi előnyök a teafogyasztóknál is jelen vannak, de a tanulmányok eredményei egyértelműbbek voltak a kávékedvelők esetében.

Nyitóképünk illusztráció (Fotó: Ray Albrow / Unsplash)