Takács Péter, a Belügyminisztérium államtitkára az Országgyűlés előtt 2022. október 5-én a kábítószer-egyezményről szóló javaslatról tartott expozéjában elmondta: az ENSZ kábítószer-egyezménye terápiás értékük, az egészségre való veszélyesség és a visszaélés kockázata alapján osztályozza a kábítószereket és a pszichotróp anyagokat.
Az egyezmények alapján a részes államoknak joguk van kezdeményezni a listára vételi eljárást, ahogy ezt megteheti a WHO is. A részes államoknak kötelessége meghozni azon jogalkotási döntéseket, amelyek szükségesek, hogy az egyezmények intézkedései területükön hatályba lépjenek és végrehajthassák azokat.
A benyújtott törvényjavaslatok az ENSZ kábítószer-bizottságának döntése alapján új szerek listára emelését és a kapcsolódó intézkedéseket tartalmazza.

Az MTI beszámolója szerint Zsigmond Barna Pál, a Fidesz vezérszónoka közölte: a három javaslat mutatja, hogy több évtizede több fronton zajlik a kábítószer elleni nemzetközi harc Magyarország részvételével. Jelezte, a Fidesz támogatja a javaslatok elfogadását. Gurmai Zita, az MSZP vezérszónoka elmondta, frakciója is támogatja a javaslatot. Hollik István, a KDNP vezérszónoka közölte: örömmel látja, hogy a kábítószer ellen küzdelem olyan ügy, amelyet nem kérdőjelez meg az Országgyűlés, és nemzeti egység terepe. A KDNP elkötelezett a kábítószer elleni küzdelemben, a javaslatokat támogatják – mondta. Dudás Róbert, a Jobbik vezérszónoka közölte: támogatják a javaslatokat, fontos, hogy minél több ilyen szer kerüljön tiltó listára és a fogyasztásukat is minél inkább visszaszorítsák. Az ellenzéki politikus a rendőrség drogprevenciós vonalának a megerősítését sürgette.
Takács Péter államtitkár zárszavában elmondta, az elmúlt kormányzati időszakban uniós és hazai forrásból 13 milliárd forint nagyságtrendű összeget költött a kormány prevencióra. Külön foglalkoztak a felzárkóztatásra szoruló települések iskolai programjával a Magyar Addiktológiai Társaság vezetésével – tette hozzá.
A prevenció fontosságát kiemelve jelezte, a későbbiekben holisztikus szemléletben, együttesen kezelik prevenciós népegészségügyi szempontból a dohányzást, az alkohol-, a drogfogyasztást és az egyéb szenvedélybetegségeket.
