Tobacco

Rovat:

Illegál
Becsült olvasási idő: 1 perc
Pontosan az lett az eredménye a mexikói e-cigi szabályozásnak, amire mindenki számított

Csak pár hét telt el, de a kartellek máris elkezdtek megerősödni.

Mexikóban az elektronikus cigaretták értékesítésének januári betiltása szakértők szerint jelentősen megerősítheti a szervezett bűnözés szerepét a piacon – írja az AP News. Az e-cigik eladása ugyan tiltott lett, fogyasztásuk azonban továbbra is legális, ami jogi szürkezónát teremtett. Elemzők arra figyelmeztetnek: a szabályozás felszámolása a feketepiacot és azon belül a drogkartellek befolyását növeli egy olyan országban, ahol a korrupció és az erőszak amúgy is súlyos problémát jelent.

A kartellek már a tilalom előtt is egyre aktívabbak voltak a szektorban, különösen Mexikó északi államaiban és a nagyvárosokban. Több boltost megfélemlítettek, egyes üzleteket erőszakkal vettek át, másokat arra kényszerítettek, hogy kizárólag a kartellek által szállított termékeket árulják. Jogászok szerint sok kereskedő inkább felhagyott a tevékenységgel, miután az új törvény akár nyolc év börtönnel is büntetheti a e-cigikkel kapcsolatos szinte minden tevékenységet. A kartellek eközben „formális” beszállítóként lépnek fel, sőt egyes esetekben közvetlenül Ázsiából szerzik be az eldobható eszközök alkatrészeit.

Képünk illusztráció (Fotó: Jorge Aguilar / Unsplash)

A hatóságok a tilalom másnapján több tízezer eszközt foglaltak le, az intézkedéseket a fiatalok védelmével indokolva. Kritikusok szerint azonban a tiltás épp az ellenkező hatást érheti el: a fiatalok így ellenőrizetlen, bűnszervezetek által árult termékekhez jutnak hozzá. Nemzetközi tapasztalatok vegyes képet mutatnak, miközben számos tudományos álláspont szerint az e-cigaretta kevésbé ártalmas, mint a hagyományos dohányzás.