A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden közölte: munkatársaik már az Elf Bar és a hasonló ízesített, újra nem tölthető elektronikus cigaretták megjelenése óta nyomon követik az interneten hirdető illegális árusokat. Mint írták, a hatályos szabályozás értelmében Magyarországon csak olyan elektronikus cigaretta fogalmazható, amely nem tartalmaz ízesítőanyagot.
A közelmúltban kezdett gyorsan terjedni a fiatal korosztály körében a Poco Bar nevű, Magyarországon szintén illegális e-cigaretta. Az Elf Barhoz hasonlóan ebben is ízesített, nikotint is tartalmazó folyadék van, s akár tízezer slukkos kapacitással is kínálják. Így egy darab Poco Bar nikotintartalma akár száz doboz cigarettának is megfelelhet.
„A NAV Győr-Moson-Sopron vármegyei adóellenőrei az egyik népszerű közösségi oldalon figyeltek fel arra az árusra, aki a látszólagos névtelenség mögé bújva kínálta, akár nagy tételben is az illegális jövedéki terméket. A revizorok, 66 darab, tízezer slukkos Poco Bart rendeltek, több százezer forintért. Az eladó azonosítását követően adószám nélkül végzett gazdasági tevékenység, valamint jövedéki jogsértés miatt eljárást indítottak. Az illegális e-cigarettákat lefoglalták”
– közölte a NAV kedden.
Jelezték, érdemes azzal is tisztában lenni, hogy az adózási és jövedéki szabályok megsértése miatt a NAV által kiszabható bírság mellett az engedély nélküli dohánytermék-értékesítésért a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) 1 millió forinttól 50 millió forintig terjedő bírsággal sújtja a magánszemély eladót.
„Az ismeretlen eredetű és összetételű, különböző ízesítésű illegális elektronikus cigaretták komoly veszélyt jelentenek a fiatalkorúakra, mivel nikotintartalmuk és akár több ezer slukkos kapacitásuk miatt könnyen függőséget, sőt, akár nikotinmérgezést is okozhatnak. A NAV a fiatalok védelmében továbbra is fokozott figyelmet fordít az árusítók kiszűrésére”
– zárta közleményét a NAV.
Az Elf Barral és Poco Barral kapcsolatos összes írásunkat ide kattintva éri el.
