Kedves Olvasók!
Öt éve már, hogy beléptem kiadónk, a PPH Media kötelékébe, hogy átvegyem a Tobacco Magazin szerkesztését elődömtől, Gyarmati Petrától. Aki az elmúlt fél évtizedben figyelmesen forgatta a lapot, nemcsak a friss jogszabályi és piaci változásokról kaphatott képet, hanem azt is összerakhatta, hogy ezt az új főszerkesztőt minden bizonnyal érdekelheti a történelem. Az elmúlt években a figyelmem a szokványos politika- és eseménytörténetről egyre inkább a társadalom- és gazdaságtörténetre terelődött, különös tekintettel a dohány és a sör történetére.
Így aztán csak idő kérdése volt, hogy Magyarország sörtörténészével, Katona Csabával is leüljek egy interjúra. Kis „kulisszatitokként” elárulhatom, hogy Csaba jelenlegi munkahelyén, a Magyar Nemzeti Levéltár budai Várban található Országos Levéltárában találkoztunk. Tudják, ez az a gyönyörű épület, amely a Bécsi kapu tér fölé magasodik, északról lezárva a Várat. Nos, magát az interjút végül az egyik, freskókkal díszített folyosón rögzítettük, „asztalunk” pedig egy több száz éves láda volt, amelyben iratok érkezhettek egykoron az Országos Levéltárba. Ahogy Csaba megjegyezte: ami ide bekerül, azt megőrzik – ez a szemlélet nagyon szimpatikus számomra. A beszélgetés pedig olyan jól sikerült, hogy két részletben közöljük majd: ebben a lapszámban több aktualitásról olvashatnak, míg februárban a sörtörténelemé lesz a főszerep.
S ha már sör: volt szerencsénk ellátogatni a Magyar Sörgyártók Egyesülete adventi sörestjére, erről szóló beszámolónk mellett írtunk a stout és porter sörökről, valamint a magyarok alkoholfogyasztási szokásairól is.
Ahogy az Országos Levéltár számára, úgy nekünk is fontosak a hagyományok, éppen ezért az ODBE vezetőivel készült, szokássá nemesedett évértékelő és évkezdő interjúnkat is megtalálják a lapban. Figyelmükbe ajánlom továbbá az üresdoboz-kutatás legfrissebb eredményeit, továbbá a COP11 eseményeit taglaló cikkeinket, ahogy azt az írást is, amelyben a cigarettásdobozokon megjelenő egészségvédelmi figyelmeztetések globális helyzetéről írtunk.
E havi számunkhoz kellemes olvasást, a 2026-os évhez pedig sok sikert kívánunk!
Földi Bence
főszerkesztő

A lapszám online elérhető cikkei:
„Olyan vállalásokat teszünk, amelyek valódi változást hoznak”
Interjúnkban arról beszélgettünk az Országos Dohányboltellátó Kft. (ODBE) igazgatóival, Jászter Csabával és Peho Árpáddal, hogy miként látják a feketepiac helyzetét, hogyan értékelik az Európai Bizottság jövedékiadó-emeléssel kapcsolatos terveit, milyen eredményeket értek el a fenntarthatóság terén, s milyen változásokat hozhat a 2026-os esztendő.
„Az ártalomcsökkentéshez politikai újratervezés szükséges”
Clive Bates ártalomcsökkentési szakember szerint a döntéshozóknak az alternatív dohánytermékek reprezentációját kellene megváltoztatnia ahhoz, hogy sikeres lehessen a füstmentes jövő elképzelése.
Jelentősen csökkent az elsődlegesen cigit fogyasztók aránya
A Századvég közvélemény-kutatást végzett a BAT Hungary megbízásából a magyarok nikotinfogyasztási szokásairól.
Üresdoboz-kutatás: csökkent a hamis cigik aránya
2025 tavaszán is elvégezte hagyományos üresdoboz-kutatását a YouGov. A cigaretták tekintetében javulást tapasztaltak a 2024. őszi adatokhoz viszonyítva.
Már nem elképzelhetetlen a teljes dobozt borító egészségvédelmi figyelmeztetés
Idén is bővült azon országok száma, amelyek egyre szigorúbban szabályozzák a cigisdobozok megjelenését, de szakértők szerint még mindig van hová fejlődni.
Az e-cigik egészségügyi hatásairól vitáztak
Pro és kontra érvek is elhangoztak az Európai Légzőszervi Társaság amszterdami kongresszusán.
„Azt itták a dohányzás közben, ami kéznél volt”
Katona Csabával, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának történészével és kommunikációs referensével készült interjúnk első részében egyebek mellett arról beszélgettünk, miért érdemes tisztában lenni trafikosként és fogyasztóként az alkoholos italok múltjával, mit ittak a magyarok dohányzás közben az elmúlt századokban, mit tudunk a pezsgő múltjáról, illetve mit vár a levéltár és a Zwack Unicum Nyrt. együttműködésétől.
Világhír és nehézségek a magyar söriparban
Felemás évet zártak a nagyüzemi sörgyártók 2025-ben. Fontos fejlemény volt ugyanakkor, hogy kooperálni kezdett a Magyar Sörgyártók Szövetsége és a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete – erre korábban nem volt példa.
Itt a porter- és stoutreneszánsz!
A stout és a porter sörök reneszánszukat élik, miután éveken át háttérbe szorultak az IPA-k, az erősen komlózott sörök és a nagyüzemi lagerek mellett.
Továbbra is sokat iszik a magyar
A Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács (MSZSZT) friss, reprezentatív kutatása szerint a 18–49 éves alkoholfogyasztók több mint fele havonta legalább egyszer iszik, egy alkalommal pedig átlagosan 2,4 italt fogyaszt el. Bár a mértékletes „alkoholizálás” iránti nyitottság nő, a rendszeres fogyasztás továbbra is jellemző.
Pálcikalábak, beesett arc és remegő kézzel szívott cigaretta
Elmerültünk az ifjúsági lapok bugyraiban, hogy megtudjuk, miként foglalkoztak a dohányzással, az alkohollal és a drogokkal.

