„Kretének miatt mindenkit büntetni csúnya dolog” – ezzel a címmel írt cikket a Magyar Nemzet Heti agyrémek elnevezésű rovatában Hegyi Zoltán, a lap publicistája. A szerző radikálisnak és eszetlennek titulálta az elmúlt évek dohányzást szigorító szabályait.
„A fedőszöveg az egészségünk védelme volt, ami persze egy rettenetes hazugság. Az egészségünk védelmét a mezőgazdaságnál, az élelmiszeriparnál és a gyógyszeriparnál kellene kezdeni, csakhogy ezekhez senki nem mer hozzányúlni”
– írta Hegyi Zoltán, majd felsorolta, mennyi lépéssel lehetetlenítették el a dohányosokat: adóemelés, a vásárlási lehetőségek szűkítése („vannak helyek, ahonnan a dohányosnak esetenként húsz-harminc kilométert kell autóznia a betevőért, ami nyilván jót tesz a környezetnek”), dohányzás betiltása a vendéglátóhelyeken. Utóbbi kapcsán Hegyi Zoltán megjegyezte:
„hogy a tradicionális kocsmákból miért, arra nincs mentség. A dohányzás ugyanis a kocsmakultúra szerves része. Miként a dohány maga az emberiségé, akár a bor vagy éppen az olíva, de ebbe most ne szaladjunk bele, Hamvas megírta ezt is remekül.”

S hogy mindez honnan jutott a szerző eszébe? Onnan, hogy Spanyolországban kitiltják a strandokról a dohányzókat – erről egyébként már tavaly döntöttek, amint arról akkor be is számoltunk.
„A homokba dugdosott csikkek látványa elborzasztja a jóérzésű dohányosokat is, akik egyébként összegyűjtik a végterméket, és elballagnak vele egy szemetesig. De a kretének miatt mindenkit büntetni a kollektív bűnösség elvén alapul, az meg csúnya dolog. Az állandó, nyakló nélküli tiltás ugyanakkor vagy ellenállást és dacot szül, vagy sunnyogáshoz vezet. Vagy mindegyikhez egyszerre”
– zárta szavait a Magyar Nemzet publicistája.
