Fiatalkorban kockázatos, 40 év felett viszont a kis mennyiségű alkohol csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke és a cukorbetegség kockázatát – írja a CNN a Washington Egyetem Orvosi Karának Egészségügyi Mérések és Értékelések Intézetének tanulmánya alapján.
Az intézet vezetője, Emmanuela Gakidou így fogalmazott:
„Az alkoholra vonatkozó irányelvek, mind a globális, mind a nemzeti irányelvek, jellemzően a férfiak és a nők fogyasztási szintje közötti különbséget figyelik. Munkánk viszont arra enged következtetni, hogy a globális, a nemzeti és a helyi iránymutatások hatékonyabbak lennének, ha a nemmel szemben az életkort hangsúlyoznák.”
Az elemzés 204 országból és területről származó, 15 és 95 év közötti emberekre vonatkozó 30 éves időintervallumot felölelő adatokat vizsgált, amelyeket az intézet Global Burden of Diseases, Injuries, and Risk Factors Study (A betegségek, sérülések és kockázati tényezők globális terheinek tanulmánya) keretében gyűjtött. Ez a kutatás több mint 300 betegségből eredő korai halálozást és rokkantságot követ nyomon.
A tanulmány minden földrajzi régióban megállapította, hogy az alkoholfogyasztás semmilyen egészségügyi előnnyel nem jár a 40 év alattiak számára, viszont növeli a sérülések, például a gépjárműbalesetek, az öngyilkosságok és a gyilkosságok kockázatát.
40 év felett ugyanakkor kizárólag kis mennyiségű alkohol fogyasztása megelőzheti olyan szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, amelyek a világ számos országában élen a járnak a halált kiváltó okok sorában.
Gakidou ugyanakkor hozzátette:
„Fontos, hogy senkinek sem érdemes alkoholt fogyasztania kifejezetten potenciális egészségügyi előnyök elérése érdekében, egyeseknek pedig egyáltalán nem szabad alkoholt fogyasztaniuk.”
Nyitóképünk illusztráció (Fotó: CHUTTERSNAP / Unsplash)

