2023. június 5-én bocsátották a Kormany.hu-n társadalmi egyeztetésre azt a rendeletjavaslatot, amely a Nagy Márton vezette Gazdaságfejlesztési Minisztériumtól (GFM) a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) alá helyezné a dohánytermékek nyomon-követhetőségéről és biztonsági eleméről szóló kormányrendeletet, valamint a dohánytermék-kiskereskedelmi jogosultság átengedéséről szóló pályázattal, és a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység gyakorlására jogosító koncessziós szerződéssel kapcsolatos szerződéseket – írta a K-Monitor nyomán az Index.
A módosítások indokolása kapcsán egyrészt az szerepel a Kormany.hu-n elérhető dokumentumokban, hogy nem kötelesek indokolni, másrészt az, hogy a változtatások célja, hogy
„az ezekben a Korm. rendeletekben szabályozott állami feladatok ellátása átkerüljön a Gazdaságfejlesztési Minisztériumtól az Építési és Közlekedési Minisztériumba.”
Bár a kormány nem indokolta meg a lépést, minden bizonnyal összefügghet azzal a ténnyel, hogy Lázár János 2022 végén ismét dohányügyekért felelős miniszterelnöki biztos lett. Amint arról beszámoltunk, 2022. december 29-től hivatalosan is az építési és közlekedési miniszter az „egyes kiemelt kormányzati célkitűzések megvalósításának hazai és nemzetközi koordinációjáért” felelős miniszterelnöki biztos.

Nem először felel a dohányügyekért
Lázár János nem először foglalkozik majd biztosként a dohányügyekkel. 2018 és 2022 között, tehát a tavalyi kormányalakításig a „nemdohányzók fokozottabb védelme érdekében szükséges átfogó kormányzati teendők előkészítéséért, összehangolásáért” felelős miniszterelnöki biztosként tevékenykedett. Akkor a Miniszterelnöki Kabinetiroda szervezetén belül látta el a mostanihoz hasonló tevékenységét, amelyet egyfős titkárság segített.
A 2018-as Tobacco Hungaryn Lázár János arról beszélt, hogy megtiltaná a 2020 után születetteknek a dohánytermékek vásárlását. A kormány sajtóértesülések szerint azt kívánja elérni, hogy 2030-2035-re a magyar felnőtt lakosságnak csupán öt százaléka legyen dohányos. Konkrét lépéseket azonban egyelőre nem tettek a korosztályos dohányvásárlási tilalom bevezetése felé.
2020-ban a Világgazdaságnak nyilatkozott egyebek között arról, hogy a korábbi években a dohányzás visszaszorítására tett lépések – például az értékesítési helyek számának korlátozása, a termékek drágítása – sikeresek voltak, hiszen éves átlagban 1-2 százalékkal csökkent a dohányzók száma Magyarországon. Mint mondta, úgy számol, harminc éven belül alig lesznek rabjai a hagyományos dohánytermékeknek. Lázár János ugyanitt arról is beszélt, hogy a közeljövőben csökkenthetik a dohányboltok számát, tovább növelve a boltok ellátási területét. Miután a kereskedelmi koncessziókat húsz évre engedte át az állam, első körben úgy szűkíthető a piac, hogy nem újítják meg a visszaadott koncessziókat, azokon a területeken pedig, amelyeken ellátási hiány van, csak a korábbiaknál indokoltabb esetben adnak ki ideiglenes engedélyt – fogalmazott 2020 novemberében Lázár János a gazdasági lapnak.
