A magyarországi komló- és sörárpa-termesztésnek komoly jövője van, ugyanis az országban működő sörgyárak képesek a jelenleginél jóval nagyobb mennyiséget is felvásárolni ezekből - közölte az agrárminiszter a Somogy megyei Kastélyosdombón múlt csütörtökön.
Nagy István a Heineken Hungária Zrt. (HH) és az Ökumenikus Segélyszervezet (ÖS) komlótermesztéssel kapcsolatos szakmai nyílt napján rendezett sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy a két szereplő és a kormányzat összefogásával indult el öt évvel ezelőtt a kenderféle termesztése a dél-somogyi településen – írja az MTI.
– Az összefogással munkát, megélhetést, megmaradást és fejlődést biztosítottak Kastélyosdombón, egy merész gondolatból indulva „csoda” történt a kistelepülésen
– fogalmazott a miniszter kiemelve, hogy az első öt év új kezdetként vonul be a magyar komlótermesztés történetébe. Rámutatott, hogy a magyar komlóra komoly igény van, a magyarországi sörgyárak képesek nagy mennyiségben felvásárolni a terményt. Arra biztatta a magyar gazdákat, hogy bátran vágjanak bele a kenderféle termesztésébe, ugyanis a tárca minden egyes új ültetvény létrehozását hatmillió forinttal támogatja, és a fejlesztések támogatásában is elkötelezett.

Nagy István közölte továbbá, hogy a magyar agrárium az évente megtermelt 120-130 ezer tonna sörárpával már jó úton halad afelé, hogy a sörgyárak teljes sörárpa igényét kielégítse.
Nikos Zois, a HH vezérigazgatója azt mondta, a somogyi komlótermesztés nemcsak jelentős hatással van a régió gazdaságára, de a Heineken olyan stratégiai céljaihoz is illik, mint a hagyományok őrzése, a helyi munkaerő támogatása és a magas minőség biztosítása. A vezérigazgató kiemelte, hogy a Heineken soproni sörgyára teljes egészében Magyarországon megtermelt árpát dolgoz fel, meggyes sörükhöz magyar meggyet használnak, ahogy a Kastélyosdombón megtermelt komló is soproni sörbe kerül, mert cégük elkötelezett a helyi termékek és munkaerő támogatásában.
A Tobacco 2023/12-es számában jártuk körbe legutóbb a globális sörtermelés kihívásait, egyebek között arról is beszámolva, hogy az éghajlatváltozás miatt egyre nehezebb lesz jó terméshozamot elérni az európai komlótermesztésben, hacsak nem nemesítenek ellenállóbb komlófajtákat.
