Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 2 perc
Megszavazták a készpénzhasználattal összefüggő törvények módosítását

A módosítás értelmében az állampolgárok szabadon választhatnak fizetési módot.

A parlament szerdai ülésén 143 igen, hét nem szavazat és 31 tartózkodás mellett szavazta meg az egyes törvényeknek a készpénzhasználattal összefüggő módosításáról szóló javaslatot – írja az MTI.

A négy jogszabályt érintő módosítás preambuluma kimondja:

Magyarországon alkotmányos jognak tekintjük a készpénzhasználatot. A készpénz nemcsak törvényes fizetőeszköz, a készpénzhasználati jog védelme a személyes szabadság, adatvédelem és társadalmi igazságosság egyik alapköve. Lehetővé teszi az emberek számára, hogy szabadon válasszanak fizetési módot”.

Feltehetően bolhapiacon szivarozó férfi 1987-ben, előtte régi magyar papír- és fémpénzek az asztalon (Fotó: Szerényi Gábor / Fortepan / az IMG2GO-val színezve)

A törvényjavaslat vitájában elhangzott: az elektronikus pénzforgalom alapvető fontosságú a gazdaság működéséhez, ugyanakkor a pénzügyi tranzakciók teljes digitalizációja és a készpénzhasználat korlátozása, megszüntetése nem lehet cél. Emellett szempontként merült fel, hogy a magyar emberek a készpénzes fizetést továbbra is preferálják.

A módosítással a fogyasztóvédelemről szóló törvényben, továbbá a kereskedelemről szóló törvényben és a szolgáltatási tevékenységről szóló törvényben kimondják, hogy a fogyasztót megilleti a készpénzhasználat joga mint fogyasztói jog. Rögzítik továbbá, hogy a föld tulajdonának átruházása esetén a szerződésben szereplő ellenértéket készpénzben is lehet teljesíteni.

Nem ingyenes a készpénz-használat

Tavaly decemberben írtunk arról, hogy sosem használták annyian a bankkártyáikat Magyarországon, mint 2024 harmadik negyedévében. Az MNB adatai szerint 2024 harmadik negyedévében a kártyás fizetések értéke 13%-kal nőtt a tavalyi év hasonló időszakához képest. Bár a kártyás fizetési tranzakciók száma kisebb mértékben növekedett (9,1%) a 2024 második negyedévi 10,7%-hoz képest, de így is rekordot döntött a tranzakciók száma és összértéke is a jegybank statisztikái szerint. Ezzel párhuzamosan 2024 júliusa és szeptembere között éves összehasonlításban 5,3%-kal csökkent a készpénzfelvételek darabszáma, az összértékük pedig mindössze a kártyás vásárlások 46,5%-a volt.

Amint arról tavaly októberben beszámoltunk, az OTP Bank megbízásából 2023 decemberében a Magyar Target-Pulzus Média Kutató Kft. 500 mikro-, kis- és középvállalkozás megkérdezésével elvégzett közvélemény-kutatásból pedig kiderült, hogy a válaszadók többsége (31%) magasabbra becsülte a kártyás fizetést biztosító POS-terminál működtetésének árát a készpénzelfogadás költségeinél. 20%-uk azonos tartományba tette, 11%-uk pedig a készpénz kezelését tartja drágábbnak.

A gyakori vélekedéssel szemben a készpénz-használat sem ingyenes. Elég, ha a tárolás, a szállítás, valamint az esetleges befizetés költségeire gondolunk. Ugyanennyire fontos számba venni az időt és energiát, amit ezekre kell fordítani, nem beszélve a biztonsági kockázatokról”

– mondta akkor Hideg Noémi, az OTP Bank Kártyaelfogadás Szolgáltatás és ATM menedzsment terület vezetője.