Bár korábban arról számoltunk be a kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 90/2026. (V. 13.) kormányrendelet alapján, hogy a Pénzügyminisztériumnál landolhat minden koncessziós ügy – az autópálya-koncessziókat kivéve –, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) a honlapján közölte, egyes dohánykoncessziókkal összefüggő feladatokat Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter láthat el a jövőben. Az indoklás is meglepő: a településfejlesztéssel és településrendezéssel összefüggő feladatkörök részeként „maradnak” a beruházási minisztériumnál a trafikkoncessziós ügyek. A jogszabály-értelmezési hibáért elnézést kérünk.
„A dohánytermék-kiskereskedelmi jogosultság átengedéséről szóló pályázattal, valamint a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység gyakorlására jogosító koncessziós szerződéssel és kijelölési okirattal kapcsolatos egyes feladatokat a Magyar Állam nevében a településfejlesztésért és településrendezésért felelős miniszterként – a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 90/2026. (V. 13.) Korm. rendelet 106. §-a értelmében – a közlekedési és beruházási miniszter látja el.
A lenti ügyekkel kapcsolatban a Közlekedési és Beruházási Minisztérium következő elérhetőségén kérhető tájékoztatás: [email protected]
Levelezési cím:
Közlekedési és Beruházási Minisztérium
Koncessziós Főosztály
1054 Budapest, Kálmán Imre utca 2.”
Vitézy Dávid – még a Podmaniczky Mozgalom fővárosi közgyűlési frakcióvezetőjeként – a közelmúltban nyilatkozott lapunknak annak kapcsán, hogy bár Budapesten több mint másfél évtizede tilos a dohányzás a közösségi közlekedési megállókban és azok ötméteres körzetében, a szabály betartása az utóbbi években sokak szerint egyre lazábbá vált. A Fővárosi Közgyűlés ezért februárban döntést hozott arról, hogy a jövőben szigorúbban kell érvényt szerezni a tilalomnak. A kezdeményezést Vitézy Dávid, az akkori fővárosi Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság elnöke javaslatára tűzték napirendre, aki szerint nem új szabályokra, hanem a meglévők következetes betartatására van szükség. A későbbi dohányügyekért is felelős miniszter nyilatkozatát a Tobacco 2026/04-es számában olvashatják.
A dohányügyek az előző kormányok alatt
Lázár János 2018 és 2022 között a „nemdohányzók fokozottabb védelme érdekében szükséges átfogó kormányzati teendők előkészítéséért, összehangolásáért” felelős miniszterelnöki biztosként tevékenykedett. 2022 végétől a kormányváltásig volt „egyes kiemelt kormányzati célkitűzések megvalósításának hazai és nemzetközi koordinációjáért” felelős miniszterelnöki biztos. E pozícióban egyebek mellett összehangolta a dohányzással, illetve a dohánypiaccal összefüggő rövid és középtávú kormányzati stratégia kidolgozását.
2023. június 30-án lépett hatályba az a kormányrendelet, amely a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztériumtól a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium felügyelete alá helyezte a dohánytermékek nyomon-követhetőségéről és biztonsági eleméről szóló kormányrendeletet, valamint a dohánytermék-kiskereskedelmi jogosultság átengedéséről szóló pályázattal és a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység gyakorlására jogosító koncessziós szerződéssel kapcsolatos szerződéseket.
Borítókép forrása: Vitézy Dávid / Facebook

