Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Megemelnék a nikotinpárnák és a töltőfolyadékok jövedéki adóját a finnek

A World Vapers' Alliance szerint ez jelentős visszalépés az ártalomcsökkentési erőfeszítések terén.

A finn kormány nikotinpárnák és töltfolyadékok adójának emelésére vonatkozó legutóbbi javaslata bírálatot váltott ki a World Vapers' Alliance (WVA) részéről. A jelenlegi terv egy doboz nikotintasak árát körülbelül 2,50 euróval (kb. ezer forinttal) emelné – írja a Tobacco Reporter.

A fogyasztói csoport szerint  a döntés, melynek célja, hogy a füstmentes nikotintermékek a dohánytermékekkel egy adóztatási kategóriába sorolja, jelentős visszalépés az ártalomcsökkentési erőfeszítések terén.

A helsinki tűzoltóállomás tornya (Fotó:  Jaakko Kemppainen / Unsplash)

„Az ártalomcsökkentő termékekre kivetett magasabb adók a legkiszolgáltatottabb csoportokat sújtják a legsúlyosabban, ahol ráadásul a legmagasabb a dohányzási arány. Ahelyett, hogy megfizethető alternatívákat biztosítana számukra a dohányzásról való leszokáshoz, a kormány visszaszorítja őket a károsabb szokáshoz. A finn kormány e lépése figyelmen kívül hagyja a közegészségügyi előnyöket és elmélyíti a társadalmi egyenlőtlenségeket”

– mondta Michael Landl, a WVA igazgatója nyilatkozatában.

A WVA ezen felül a finn kormány figyelmébe ajánlotta a svéd ártalomcsökkentő modell sikerességét.