Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 3 perc
Még mindig 20 százalék felett az infláció

Májusban a fogyasztói árak átlagosan 21,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Az elmúlt egy évben a háztartási energia és az élelmiszerek ára emelkedett a leginkább – közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,4 százalékkal csökkentek – írta az MTI.

2022. májushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 33,5 százalékkal emelkedett, ezen belül leginkább, 59,6 százalékkal az édesipari lisztesárué, 52,7 százalékkal a kenyéré, 51,3 százalékkal a tejtermékeké, 46,8 százalékkal a vaj és vajkrémé, 46,1 százalékkal a tojásé, 37,4 százalékkal a száraztésztáé, 36,6 százalékkal a péksüteményeké, 34,9 százalékkal a tejé, és 33,7 százalékkal a sajté. A termékcsoporton belül a legkisebb mértékben, 7,2 százalékkal a liszt és 3,5 százalékkal az étolaj ára nőtt.

Tizenkét hónap alatt a háztartási energia 37,2 százalékkal drágult, ezen belül a vezetékes gáz 49,1, a palackos gáz 47,2, az elektromos energia 27,2 százalékkal. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 19,3, ezen belül a szeszes italoké 25,8 százalékkal nőtt. A tartós fogyasztási cikkekért 8,1, ezen belül az új személygépkocsikért 17,0, a konyha- és egyéb bútorokért 16,1, a fűtő- és főzőberendezésekért 14,5, a szobabútorokért 12,1 százalékkal kellett többet fizetni. Az állateledelek ára 51,7, a mosó- és tisztítószereké 37,1, a testápolási cikkeké 25,9, a lakásjavító és -karbantartó cikkeké 16,4 százalékkal lett magasabb. A járműüzemanyagok 17,7 százalékkal drágultak. A szolgáltatások díja 14,3 százalékkal emelkedett, ezen belül az autópálya-használat, gépkocsikölcsönzés, parkolás 28,0, a sport- és múzeumi belépők 27,1, a belföldi üdülés 26,8, a járműjavítás és -karbantartás 23,1, a taxi 22,2, a lakásjavítás és -karbantartás 19,8 százalékkal került többe.

Májusban áprilishoz viszonyítva az élelmiszerek átlagosan 0,1 százalékkal drágultak. Ezen belül a párizsi, kolbász 0,9, az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen – 0,4 százalékkal került többe, a sajt 2,3, a rizs 1,7, a vaj és vajkrém 1,3, a péksütemények 1,3, a tej 0,9, a baromfihús 0,6 százalékkal kevesebbe került. A háztartási energia ára 3,0 százalékkal mérséklődött, ezen belül a vezetékes gázért 6,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. A járműüzemanyagok 6,6 százalékkal olcsóbbak lettek májusban az előző hónaphoz képest. A mosó- és tisztítószerek ára 1,0, a testápolási cikkeké 0,7 százalékkal magasabb, az állateledeleké 2,6 százalékkal alacsonyabb lett. A szolgáltatások 0,9 százalékkal drágultak, ezen belül a belföldi üdülésért 2,0, társasházi közös költségért 1,4, lakbérért 1,2 százalékkal többet, a munkahelyre, iskolába történő utazásért pedig 21,7 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.

Képünk illusztráció (Fotó: Andrea Piacquadio / Pexels)

Van remény?

Amint arról a Tobacco 2023/06-os számában beszámoltunk, „2022 a gazdasági kihívások éve volt – 2023-ban már látszik a fény az alagút végén?” címmel Németh Viktória és Erdélyi Dóra, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szenior elemzői a nemzetközi és hazai gazdasági helyzetet tekintették át az idei Tobacco Hungaryn, 2023. május 9-én.

Mint Németh Viktória előadásában elhangzott, a koronavírus-járvány megbontotta a kereslet-kínálat viszonyt, amely gyorsan helyreállt, viszont a karantén alatt leállt gyárak nem tudtak lépést tartani a kereslet növekedésével, ami beindította az áremelkedést is.

Erdélyi Dóra elmondta, mindezt fokozták a háború okozta ellátásilánc-problémák is, melyek révén megugrottak az élelmiszer- és az energiaárak is. Ez tartós árnyomást eredményezett, a fogyasztók bizalma tartósan mélyponton van. A szenior elemző szerint az inflációs költségek közvetlenül és közvetett módon is hatnak, például az alapanyagárak és a szállítási költségek tekintetében. Erdélyi Dóra úgy fogalmazott, az év második felétől az infláció lassulása várható, a második felére pedig ismét egy számjegyű lehet a legtöbb fogyasztói kosár áremelkedése.

A jegybanki alapkamat emelkedése és a fogyasztók keresletének csökkenése visszafogja az áremelkedést. Régiós szinten nálunk a legnagyobb a kamat, közel duplája a környező országokénak. A jegybanki alapkamat-emelés begyűrűzik a kereskedelmi bankok betéti és hitelkamatába is, viszont az adatok szerint a betéti kamat nagyobb ütemben növekedett.

A forintárfolyam szempontjából Erdélyi Dóra szerint ez az év eddig erősödést mutat mind a dollárral, mind az euróval szemben. A jegybanki egynapos 18%-os betéti kamat megtartóerő a forint számára, mert jó befektetési célponttá teszi a magyar eszközöket. A dollár értékének csökkenése a forint erősödésével jár, mert növeli a kockázatvállalási hajlandóságot a befektetők körében. Idehaza elsősorban az MNB döntései és az infláció alakulása fogja meghatározni a forintárfolyamot a közeljövőben – zárta előadását a szenior elemző.