A Material Focus kutatása szerint az Egyesült Királyságban hetente körülbelül 1,3 millió egyszer használatos e-cigarettát dobnak ki, ez másodpercenként kettőnek felel meg – írja a Euronews alapján a Greendex.
Az e-cigaretták népszerűsége az utóbbi években robbanásszerűen megnőtt, ezzel egyenes arányban növekszik az ilyen termékekből származó hulladék mennyisége is.
Az egyik legnagyobb probléma, hogy az egyszer használatos e-cigarettákat (pl. Elf Bar) ritkán hasznosítják újra, mindössze 30 százalékukat dolgozzák fel. Ezek az eszközök átlagosan 0,15 g lítiumot tartalmaznak, és hetente több mint 1,3 millió darabot dobnak ki az Egyesült Királyságban. Ez évente 10 tonna szemétbe kerülő lítiumnak felel meg, ami 1200 elektromos jármű akkumulátorában megtalálható lítiummal egyenlő.
Az akkumulátorok és az áramkörök bomlásnak indulása mérgező vegyi anyagokat, a burkolatok aprózódása pedig mikroműanyagokat juttat a talajba és a vízbe.
Az Egyesült Királyság egyébként az ártalomcsökkentés pártján áll, így számos intézkedéssel támogatja a dohányosok e-cigarettára való áttérését. Minden bizonnyal ennek az eredménye az e-cigaretta fogyasztók számának növekedése az elmúlt években. Egy dél-londoni önkormányzat például ingyenes e-cigarettát biztosít a terhes nőknek, hogy ne költsenek cigarettára, míg egy Norfolk megyei tanács által finanszírozott programban utalványprogramot hoztak létre, melynek révén e-cigi kezdőcsomaghoz juthattak azok, akik korábban próbálkoztak, de nem tudtak leszokni a dohányzásról.
