Tobacco
Becsült olvasási idő: 1 perc
Magyarok lakta területen virágzik a dohánytermesztés

Egy vajdasági településen két dohánytermelő is jelentős ipari fejlesztésekbe kezdett idén.

A szerbiai Kispiacon (Male Pijace) új lendületet kapott a dohánytermesztés: a tavalyi sikeres szezon, a kedvező felvásárlási árak és a modern technológiák hatására a helyi gazdák idén jelentősen bővítették termőterületeiket és fejlesztésekbe kezdtek – tudósít az RTV.rs.

A térségben különösen a perlen típusú dohány termesztése népszerű, amelyet a zentai dohánygyár kiemelten jó feltételek mellett vásárol fel. A riportban megkérdezett Pap György tavaly még két hektáron dolgozott, idén azonban megduplázta területét, és egy új szárítórészleggel is bővítette gazdaságát:

„A dohány mellett döntöttünk, mert jól bírja a szárazságot, kevesebb befektetést igényel, és a dohánygyár támogat bennünket. Családi és baráti összefogással dolgozunk, így hatékonyabbak is vagyunk”

– mondta a Vajdasági Rádió és Televíziónak a helyi termelő.

Nem ő az egyetlen, aki fejlesztésekbe kezdett: Almási Tibor szintén jelentős beruházásokat hajtott végre. Mint a termelő elmondta, tavaly 420 négyzetméteres szárítót építettek, amely már idén fogadja a termést. A palántanevelést már márciusban elkezdték, most zajlik a kiültetés, amely hetekig is eltarthat. A betakarítást július közepére, a végső szedést augusztus 20. környékére tervezik.

A 2024-es szezonban az első osztályú dohányért 515 szerb dinárt (1700-1800 forint) fizettek kilogrammonként, de idén a gazdák ennél magasabb árban bíznak. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy többen bátran vállalták a termelés növelését. Ugyanakkor kiadásaik csökkentése érdekében a családtagokat és barátokat is bevonták a munkába, ami tovább erősíti a fenntarthatóságot és a versenyképességet.

Nyitókép forrása: Freepik/Jcomp