A cigarettacsempészéssel kapcsolatban nyilatkozott Dr. Szilágyi László, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség csoportvezető ügyésze és szóvivője az ügyészség YouTube-csatornáján.
Szilágyi szerint az eddigi legnagyobb értékű csempészett cigaretta Nyíregyházán összesen ötmilliárd forint értékű volt. Ekkora mennyiséggel csak bűnszervezeti tevékenység révén lehet kereskedni, az ügyész szerint közel az összes eset ilyen háttérhez köthető.
A dohánycsempészettel foglalkozó bűnszervezetek tevékenységét négy funkcióra lehet felosztani. Az első bűnszervezet elrejti a cigarettát a zöldhatáron. A második a zöldhatárról elszállítja az árut jellemzően nagyvárosokba. Végül a nagykereskedők már teherautónyi mennyiséget szállítanak tovább Budapestre, vagy Nyugat-Európába.
Az ügyészségi tapasztalat szerint az elkövetők szempontjából sokkal fájóbb büntetés a szabadságvesztésnél az illegális tevékenységből származó vagyon elkobzása, így rendszeresen élnek ezzel az eszközzel hasonló ügyekben.
