A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnökének lemondását követeli a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete (KSE), mert szerintük aránytalan előnyhöz jutnak a külföldi nagyvállalatok a helyi sörfőzdékkel szemben, ami ellen a hivatal nem tesz semmit – írja a Beerporn.hu.
A GVH nemrég közzétett egy jelentést az alkoholos és alkoholmentes italtermékek magyarországi vendéglátóipari egységekben történő forgalmazásának piacán lefolytatott ágazati vizsgálatáról. A dokumentum szerint ahol markánsan megjelenik a fogyasztói igény a szélesebb kínálatra és a különleges, kisüzemi termékekre, ott ezek a termékek fel is kerülnek az itallapra.
A KSE Facebook-bejegyzésben foglalt állást a kérdésben, míg honlapjukon részletesen is beszámoltak tapasztalataikról. Állításuk szerint a GVH már 2011-ben megállapította, hogy a piacon jelenlévő multik magatartása megnehezíti a többi vállalkozás piaci részesedésének növelését.

A KSE hozzátette, hogy a 2011-ben indult GVH-vizsgálat rögzített számos törvénytelenséget a piaci erőfölénnyel rendelkező cégek szerződéses rendszerében, ez a gyakorlat mégsem változott lényegesen az elmúlt 12 év alatt.
„A piaci erőfölényben lévő multinacionális sörgyárak olyan szerződésekbe kényszerítik bele a vendéglátószektor több mint 75%-át ellátó ital-nagykereskedő cégeket, amelyekben a sörgyárak meghatározzák az ital-nagykereskedők továbbértékesítési árait, földrajzilag lehatárolják az ital-nagykereskedők működési területét, befolyásolják, hogy az ital-nagykereskedő milyen termékeket forgalmazzon, illetve milyen termékből mennyit értékesítsen”
– írja a KSE az állásfoglalásában. Mindezen körülmények eredményeként évi 80-90 milliárd forint árbevételt vesznek el a multik a kis főzdéktől, és évi 20 milliárd forinttal fizetnek többet a csapolt sörért a magyar sörfogyasztók az egyesület szerint.
A GVH megdöbbenéssel fogadta a közleményt, a KSE pedig szerintük „nyitott kaput dönget”, mert a vizsgálat észrevételezése és nyilvános konzultációja épp folyamatban van.
