Tobacco

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 1 perc
Közel kétszáz éves whiskyket árvereznek el

A kastélypincében talált palackok a világ legrégebbi skót whiskyjét rejtheti, amelyből Viktória királynő is fogyaszthatott.

Megdöbbentő leletre bukkant tavaly Bertie Troughton, a skóciai Perthshire megyében található, 750 éves Blair kastély gondnoka: a pincében 40 palack közel 200 éves whiskyre – írja a Der Spiegel.

A palackok hosszú évekig felfedezetlenül maradtak, most elárverezik őket. A Whisky Auctioneer aukciósház szerint tartalmuk 1833-ból származik, amit dokumentumokkal tudnak bizonyítani. A perthi székhelyű aukciósház szerint a párlatot 1833-ban desztillálták, 1844-ben palackozták, és 1932-ben új üvegekbe töltötték.

Képünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

A radiokarbonos módszerrel végzett vizsgálat megerősítette, hogy az ital valóban a 19. század elejéről származik. Az aukciósház szerint ezzel ez a világ legrégebbi skót whiskyje, s felvetették, lehet, hogy ebből az italból is ivott Viktória királynő, amikor 1844-ben férjével, Albert herceggel meglátogatta a kastélyt.

A negyvenből két tucat palackot árvereznek el online aukción 2023. november 24-től. A whisky íze egy szakértő szerint „erősen gyógyászati jellegű, mindenféle feltűnő vagy hangsúlyos tőzegfüst nélkül”.