Korosztályos dohányvásárlási tilalom bevezetését fontolgatja Norvégia Hans Inge Myrvold képviselőhelyettes, a Centrumpárt egészségpolitikai szóvivője szerint – írja a Norway Posts.
Norvégiában évente mintegy 6000 ember hal meg dohányzás miatt. Márciusban Ingvild Kjerkol egészségügyi miniszter bemutat egy új közegészségügyi jelentést, amelyben a kormány egyebek között új dohánystratégiával is előáll. A hosszú távú cél a dohányzásmentes társadalom, igaz, jelenleg csupán a 16-74 éves korosztály hét százaléka cigarettázik naponta az országban. A 16-24 éves korosztálynak viszont mindössze 2 százaléka él napi szinten hagyományos dohánytermékkel.
A VG nevű norvég lap forrásai szerint a kormánypártok életre szóló dohányzási tilalomról tárgyalnak a jövő nemzedékei számára.

Ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk 2021-ben Új-Zéland javasolt hasonló intézkedést. Decemberben a parlament el is fogadta a törvényt, amelynek értelmében többé nem vásárolhatnak hagyományos dohányterméket azok, akik 2009-ben vagy azután születtek. Ugyanakkor ott az újgenerációs, füstmentes dohánytermékekre nem terjed ki a korlátozás.
Egy 2016-ban készült közvéleménykutatás szerint a norvégok több mint fele támogatna egy olyan intézkedést, mely betiltaná a dohányzást a 2000 után születettek számára. Így a döntés jó eséllyel a társadalom részéről is magas szintű támogatottságot élvezne.
A VG információi szerint a kormány az ízesített snüssz betiltását is fontolgatja.
