Egy befektetőket tömörítő kezdeményezés megerősítette, hogy a kínai elektromos járműgyártó BYD kiszállt az e-cigarettagyártásból – jelentette a Responsible Investor beszámolója nyomán a 2Firsts.
2023-ban a BYD 20 intézményi befektetővel vette fel a kapcsolatot az Ázsiai Vállalatirányítási Szövetségből (ACGA). A csoportot Nana Li, az Impax Asia Pacific fenntartható fejlődésért és kormányzásért felelős vezetője és Karine Hirn, az East Capital fenntartható fejlődésért felelős vezetője vezeti. A vita fő témája a BYD e-cigaretta üzletágban való részvétele volt, ugyanis a befektetők attól tartottak, hogy ez az üzletág csökkentheti a BYD vonzerejét az olyan befektetők körében, akinek fontosak a fenntarthatósági célok.
Ez a kérdés különösen fontossá vált, miután az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (ESMA) új ESG-szabályozást vezetett be. E szabályok értelmében az ESG vagy más fenntarthatósággal kapcsolatos kifejezést tartalmazó nevű alapok nem fektethetnek be dohány- vagy fegyveripari vállalatokba.

A Morningstar amerikai befektetési elemző cég 2024 júniusában készített jelentéséből kiderült, hogy a BYD az ESG-alapok tíz legnagyobb pénzügyi kockázati kitettségű részvénye között van, és ezeket a részvényeket az ESMA-szabályoknak való megfelelés érdekében el kell választani. Az adatok azt is kimutatták, hogy 94 ESG-alap rendelkezik BYD-részvényekkel, amelyek pénzügyi kockázati kitettsége összesen 835 millió dollár. A Morningstar úgy véli, hogy a BYD dohányüzletága az egyik ok, amely a felvételi kritériumokból való kizáráshoz vezethet.
Júliusban az ACGA levelet küldött a BYD-nek, amelyben kifejtette, hogy az ESMA-szabályok hogyan befolyásolják az európai ESG-alapok azon képességét, hogy a vállalatba fektessenek. Ezen a héten Nana Li bejelentette, hogy az ACGA megerősítést kapott arról, hogy a BYD kivonul az e-cigaretta üzletágból. A BYD nem válaszolt a kommentárra irányuló megkeresésekre. Li úgy vélte, hogy az Európai Unió szabályai hatással voltak erre az eredményre.
A Tobacco Reporter 2022-es cikkében azt írta, a 2007-ben alapított leányvállalat, a BYD Electronics 2018 óta vett részt az e-cigik gyártásában is. 2022 nyarán pedig saját márkás e-cigivel is piacra léptek, miután erre engedélyt kaptak az Állami Dohánymonopólium-felügyelettől.
