A kínai hatóságok fokozták az észak-koreai csempészcigaretta, Phenjan egyik fő illegális exportcikke elleni fellépést, aminek következtében a forgalmazási hálózat drámai mértékben zsugorodott – írja a Tobacco Reporter a Daily NK híradása nyomán.
Észak-Korea nagy dohánygyárainak mintegy 20 cigarettamárkáját értékesítették titokban a kínai piacokon. Az észak-koreai cigaretták minőségükben megegyeznek a kínai luxusmárkákkal, de olcsóbbak, így a kínai dohányosok körében folyamatosan népszerűek. Mostantól nehezebb lesz hozzájutni az árucikkhez, mivel a forgalmazókat és az eladókat letartóztatják vagy megbírságolják.

„Csak ebben a hónapban három észak-koreai cigarettát forgalmazó kínai kereskedőt tartóztattak le csempészet miatt. A forgalmazás gyakorlatilag leállt, mivel a kínai hatóságok a postai és csomagküldő szolgálatokat veszik célba Liaoning és Jilin tartományokban”
– mondta a Daily NK egyik forrása. A kínai állami dohánymonopólium-felügyelet a rendőrséggel együttműködve fokozta az illegális észak-koreai cigarettaimport és -forgalmazás elleni műveleteket.
„A kínai kereskedők most már kerülik a cigarettát, mivel a rendőrség tippek alapján razziákat tart a raktárakban és lefoglalja az árukészleteket. A 200 000 jüanos (9,8 millió forintos) bírság réme és az azzal való fenyegetés, hogy kábítószer-kereskedőként kezelik őket, azt eredményezte, hogy a kereskedők vagy panaszkodnak, vagy abbahagyják az üzletet”
– magyarázta a forrás.
