„Fogyasztói megtévesztés lehet az is, ha egy gyártó, a termék fő összetevőit hagyja ki, vagy olyan mértékben csökkenti, amitől a termék elveszti jellegzetességét, rendeltetését és csak nevében marad az, ami”
– írta múlt pénteki közleményében a Magyar Energiaital Szövetség. Példaként pedig azt hozták fel, hogy energiaitalnak nevezik az olyan innivalót, amely cukormentes, azaz „szinte nulla energiatartalmú”.

„Egy energiaitalnak az a rendeltetése, hogy adjon energiát, ami főleg a benne lévő szénhidrátoknak (cukor) köszönhető és éberséget, amit a magas koffeintartalom biztosít. Egy valódi energiaital koffeintartalma 32mg /100ml, ami nagyjából egy presszó kávéban lévő koffeinnek felel meg. Az utóbbi időben viszont megjelentek a »kiherélt« energiaital változatok is, amelyek koffeintartalma csak egy kóláéval egyenlő (10-15mg/100ml). Ezek pedig már csak nevükben energiaitalok”
– állítja a Magyar Energiaital Szövetség. Mint írták, ezt erősíti a népegészségügyi termékadóról szóló törvény is, amelyben ez szerepel „energiaital az a termék, amelynek koffeintartalma meghaladja a 15mg/100ml mennyiséget”.
