Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
Két új-zélandi professzor támadja a WHO dohányzáspolitikáját
Az Aucklandi Egyetem professzorai a világ egyik legnagyobb szaktekintélyű orvosi szaklapjában fogalmazták meg bírálatukat a világszervezet felé.

Robert Beaglehole és Ruth Bonita, az Aucklandi Egyetem professzorai a világ egyik legtekintélyesebb orvosi szaklapjában, a The Lancetben szállt szembe az Egészségügyi Világszervezet (WHO) dohányzáspolitikájával – írja a Világgazdaság.

Az emeritikusok olvasói levelükben azt nehezményezik a WHO hozzállásában, hogy figyelmen kívül hagyja az ártalomcsökkentés fontosságát. Ez azért jelent problémát, mert a nikotin démonizálása, és az alternatív, új generációs termékek elutasítása előtérbe helyezi a dohányzás legkárosabb formáját, a hagyományos cigarettát.

A WHO stratégiájában túl nagy hangsúlyt fektet azokra a fiatalokra, akik valamilyen új generációs termék, jellemzően elektromos cigaretta révén lesznek nikotinfüggők, ám ez a szám többnyire elenyésző. Sokkal fontosabb lenne a felnőtt, már függő lakosság körében az ártalomcsökkentésre összpontosítani. Ennek lényege, hogy a hagyományos cigaretta helyett valamilyen egészségre kevésbé ártalmas, füstmentes módját válasszák a nikotinbevitelre. Ez a professzorok szerint az egész dohányipart átalakíthatná, akár teljesen kiszorítva a hagyományos dohánytermékeket.

Fotó: Romain Blu / Unsplash

Ezzel szemben a WHO a függősség felszámolására törekszik olyan célokkal, mint hogy 2030-ra 30 százalékkal csökkenjen a dohányosok aránya világszerte. A legnagyobb arányban ugyanakkor az alacsony, vagy közepes jövedelmű országokban dohányoznak az emberek, melyek nem képesek teljesíteni a megfogalmazott célt.

Olvasói levelük végén a kutatók arra kérik a The Lancetet:

„tegyen hitet az ártalomcsökkentés politikája mellett és támogassa a WHO dohányzás elleni politikájának felülvizsgálatát független szereplők által, hiszen ez milliók életét mentheti meg.”