Becsült olvasási idő: 1 perc
Két Petőfi-vers március 15-ére

1848. március 15-e kulcsfontosságú alakja volt Petőfi Sándor, a Nemzeti dal szerzője. A tragikus sorsú költő maga is pipázott, s erre olykor utalt is verseiben – minderről a Tobacco 2022/01-es számában írtunk bővebben. Petőfi pipás versei közül választottunk kettőt a nemzeti ünnepre.

Petőfi Sándor: Befordúltam a konyhára

Befordúltam a konyhára,
Rágyujtottam a pipára…
Azaz rágyujtottam volna,
Hogyha már nem égett volna.

A pipám javában égett,
Nem is mentem én a végett!
Azért mentem, mert megláttam,
Hogy odabenn szép leány van.

Tüzet rakott eszemadta,
Lobogott is, amint rakta;
Jaj de hát még szeme párja,
Annak volt ám nagy a lángja!

Én beléptem, ő rámnézett,
Aligha meg nem igézett!
Égő pipám kialudott,
Alvó szívem meggyúladott.

Pest, 1843. július-augusztus

Petőfi Sándor: Szerelem- és pipadal

Szeretlek én téged, pipám!
És a dohányt, mely benned ég;
Hogy is ne? füstöd fellege,
Miként galambom szeme, kék.

Szeretem én galambomat,
Miként szeretem a dohányt;
Hogy is ne? pipa és leány
Érettem égnek egyaránt.

S miként a lyányszem s mint a füst,
Nem kék-e a menny födele?
S miként ezek, a mennyfödél
– Csillagtüzben – nem lángol-e?

Hasonmásául alkotá
Az ég e kettőt énnekem,
Hogy látva őket lássam azt,
Kitől boldogságom nyerem.

Pest, 1844. április


Petőfi Sándorról egyébként később szivarkát is elneveztek, a Petőfit 1930 és 1937 között gyártotta a Magyar Királyi Dohányjövedék – írja a Dohánymúzeum.