Amint arról mi is beszámoltunk, május végén jelentette be Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, hogy a bevezetendő „extraprofit adókból” nyolcszázmillió forintos, más adók megemeléséből pedig százmillió forintos bevételnövekedést remélnek.
Akkor elhangzott, hogy emelik egyebek között a cégautók után fizetendő adót, a népegészségügyi termékadót (neta), valamint az alkohol- és dohánytermékek jövedéki adóját, azonban utóbbi mértékéről eddig nem lehetett tudni semmit.
„(…) a cigaretta esetében júliustól decemberig a jövedéki adó mértéke 27 800 forint lesz ezer darabonként, és a kiskereskedelmi eladási ár 23,5 százaléka lesz, de legalább 40 800 forint ezer darabonként. Jövő januártól jön az újabb emelés: 29 500 forint/ezer darab lesz a mérvadó befizetendő összeg, valamint a kiskereskedelmi eladási ár 24 százaléka, minimum 41 800 forint/ezer darab”
– írta kedden a Világgazdaság.

Egyébként is emeltek volna?
2021-ben egyébként 1243,4 milliárd forint bevétele származott a jövedéki adókból a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, amivel ez volt a negyedik legnagyobb mértékű adónem.
„A dohánygyártmányok jövedéki adójából a tavalyi bevétel 412,5 milliárd forint, ami 3,1 százalékkal magasabb a bázisidőszakénál, de itt sem szabad megfeledkezni az időközben hatályba lépett adómérték-változásokról”
– írta a Világgazdaság, utalva a tavalyi kétlépcsős, dohánygyártmányokkal kapcsolatos jövedékiadó-emelésre. Erre az Európai Unió vonatkozó irányelvének történő megfelelés miatt volt szükség 2021-ben.
Egyes, az iparágra rálátó szakértők szerint bizonyos cigarettamárkák dobozonkénti ára átlépheti a kétezer forintos lélektani határt. Ugyanakkor volt olyan általunk megkérdezett szakértő, aki úgy vélte, az euróárfolyam alakulása miatt az uniós irányelvekben foglaltaknak való további megfelelés érdekében egyébként is indokolt volt a dohánytermékek jövedéki adójának emelése.
A sörök is drágulni fognak
Amint arról mi is beszámoltunk, a söripart is sújtja a kormányzat által kivetett jövedékiadó-emelés. Kántor Sándor, a Magyar Sörgyártók Szövetségének igazgatója egy podkasztban beszélt arról, hogy az adóemelés miatt a sörök ára is emelkedni fog. Ugyanakkor jelezte, a drágulás mértéke valószínűleg nem fogja meghaladni az élelmiszerpiacon megfigyelhető átlagos áremelkedést.
„A sör esetében, ha kisüzemi főzdéről van szó, a jövedéki adó 900 forint/hektoliter/tényleges alkoholfok, a nagyüzemi gyártásnál viszont ugyanebbe a képletbe ennek a duplájával, 1800-zal kell júliustól számolnunk”
– írta a sörök jövedékiadó-emelésével kapcsolatban a Világgazdaság.
Nyitókép: Illusztráció (Fotó: Adobe Stock)

