Egy új táplálkozástudományi áttekintés szerint a mértékletes sörfogyasztás jótékony hatással lehet a bélrendszerre és az immunrendszerre, mivel serkenti a testünkben élő jótékony baktériumok, azaz a mikrobiom sokféleségét – írja a The Drinks Business.
A Nutraingredients által nemrégiben ismertetett publikáció számos különböző országból származó kutatás eredményeire mutat rá. Egyebek között belga, kínai, portugál, román és spanyol kutatókat idéz, akiknek munkái a sör bélmikrobiomra gyakorolt jótékony hatása mellett érvelnek.
A Frontiers in Nutrition című folyóirat legújabb kötetében részletesen ismertetett információk szerint a kínai Dalian Orvosi Egyetem mikroökológiai tanszékének tudósai megállapították, hogy a sör hasonló, vagy még nagyobb hatást fejt ki, mint a probiotikumok.

„A sör, mint régóta ismert erjesztett ital, számos esszenciális aminosavban, vitaminban, nyomelemben és bioaktív anyagban gazdag, amelyek több élettani funkció szabályozásában vesznek részt. A sör malátájában és komlójában található polifenolok szintén fontos aktív vegyületek, amelyek mindkét irányban kölcsönhatásba lépnek a bélmikrobiommal”
– áll a tanulmányban.
A kutatás mindehhez hozzátette, hogy a korábbi állatkísérletek és humán vizsgálatok konszenzusa szerint a sör alacsony vagy mérsékelt fogyasztása (alkohollal és anélkül egyaránt) támogatja az egészséges immunműködést, számos gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatást fejt ki.
Figyelembe véve a vizsgálat eredményeit, a tudósok amellett érvelnek, hogy az alacsony alkoholtartalmú vagy alkoholmentes sörök jó jelöltek a funkcionális élelmiszernek. Szerintük a jövőben olyan termékváltozatokat lehetne piacra dobni, mint az „egészséges sörök”, amelyeket bioaktív anyagokkal, például rostokkal, antioxidánsokkal és probiotikumokkal dúsítva kellene előállítani, melyek révén egészségügyi előnyöket biztosítanának a fogyasztók számára.
