Egyre több helyről hallani az utóbbi időben, hogy veszélyben van a pálinkapiac. Melyek a legégetőbb problémák?
Az országos adatok folyamatosan csökkenő tendenciát mutatnak. Az elmúlt öt évben felére esett vissza a kereskedelmi pálinkák eladása. A 2023-as évnek is látjuk már az első három negyedévét, ami az előző évhez képest 30 százalékos csökkenést mutat.
Nincsenek jó helyzetben a pálinkafőzdék. Azt lehet látni, hogy nagyon sokan szeretnék abbahagyni. Kereskedelmi pálinkafőzdét üzemeltetni egy adóraktári forma, amelynek a készletétől nem lehet csak úgy megszabadulni. Ha valaki abba szeretné hagyni, akkor igazából két lehetősége van. Vagy lepalackozza, és megpróbálja zárjegyesen eladni a régi készletét, vagy megkísérli azt egy másik főzde részére értékesíteni.
A Covid után lehet látni, hogy egyre több pálinkafőzde úgy zár be, hogy csőd és felszámolás alatt állnak, ami nem könnyíti meg a szereplők helyzetét. Tavaly két olyan pálinkafőzde ment csődbe, amely számottevő volt a magyar piacon. Mi szerencsére túléltük az elmúlt két évet, és egyelőre bizakodó vagyok, hogy ebből a gödörből ki lehet mászni.

Mi lehet az oka ennek a keresletcsökkenésnek?
Az én véleményem az, hogy nagyon drága a pálinka. A mezőgazdaságban is felmentek az inputárak, mint például a műtrágya ára, ami így feltornázta a gyümölcsárakat is. A pálinkának nagyon magas a jövedéki adója is, az áfával kiegészítve egy liter ötvenfokos pálinka után közel hatezer forint adót kell fizetnünk.
Ezenfelül Magyarországon ott van még a magánfőzés lehetősége is. A magánfőzésben és a bérfőzdében előállított párlat adómentes. A bérfőzdéket ugyanúgy ellenőrzi a NAV, mint a kereskedelmi főzdéket, de azt, hogy a magánfőzdék mennyit állítanak elő, azt nem. Ennek a mennyisége hatalmasra rúg, amit kereskedelmi célra előállítunk, az nagyjából tíz százaléka lehet az összes pálinkának. Az ital legnagyobb részét otthon állítják elő, és egyre többet hallunk arról, hogy magánfőzés keretein belül elkezdenek bérfőzni is, ami teljes mértékben illegális.
Milyen terveik vannak a problémák megoldására, a helyzet átvészelésére?
Az év utolsó szakaszában járunk, ilyenkor már általában az év végi, karácsonyi szezonra gondolunk, de ugye túl vagyunk már az idei gyümölcstermésen. Sajnos látjuk a magas gyümölcsárakat, amit tetéz a fagykár is. Kajszibarackot nem is tudtunk vásárolni, csak nagyon kis mennyiségben, mert nem termett, s a szezon legvégén pedig a birssel hasonló problémák akadtak.
A többi gyümölccsel kapcsolatban egy kicsit jobb a helyzet, amennyire tudtuk, feltöltöttük a tartályainkat. Próbálunk előre menekülni, mert úgy gondolom, jó pálinkára mindig van igény. Ha nem is az említett fajtákból, de szilvából, szőlőből, körtéből nagyon szép mennyiséget tudtunk eltárolni.
Az elmúlt évben probléma volt még, hogy nem tudtunk üveget beszerezni. Ez azóta megoldódott, közvetlenül az üveggyárakkal sikerült megegyeznünk, és egy évre előre vásároltunk meg minden csomagolóanyagot a pálinkához. Ezenfelül igyekeztünk az energetikai problémákat is megoldani mind a villany, mind a gáz oldaláról. Sikerült megújítani a pálinkafőző eszközeinket, egy teljesen korszerű rendszerrel dolgozunk, amellyel napi 120 hektoliter cefrét tudunk lefőzni. Ez pálinkára átszámítva nagyjából napi ezer liter. Ezáltal a feldolgozott cefréket nagyon gyorsan tudjuk lefőzni, ami garantálja a pálinka minőségét.
Mely termékeik a legkelendőbbek a dohányboltokban?
Nagyjából tizedik éve vagyunk már jelen a trafikokban az Alföld-Tabak Kft. révén. Az ő kérésükre vezettük be a mini kiszerelésű ágyas csatosüvegeket, illetve a 0,04-os ágyas termékcsaládot, mely a mai napig töretlenül népszerű a trafikokban. Mondhatjuk, hogy meghatározó lett számunkra, hogy ezek a kis termékek minél több helyre bekerüljenek, ebben van lehetőségünk arra, hogy tovább fejlődjünk.
Hamarosan egy újabb mini termékcsaládot fogunk bemutatni, az Újszilvási Pálinkát 45% alkoholtartalommal, ezek már nem ágyasok lesznek. Reméljük, hogy ez is sok helyre be fog kerülni, és népszerűsíteni fogja a Bolyhos márkanevet, illetve településünket. Ebben látunk potenciált, hiszen információink szerint közel háromezer trafikban található meg a Bolyhos pálinka.
Mit tanácsol azoknak a trafikoknak, amelyek pálinkával is szeretnének foglalkozni?
Ha valaki Magyarországon egy üzletet tart nyitva, akkor annak első számú eleme kellene hogy legyen a pálinka – elvégre az egyes számú hungarikumról van szó. Kiemelt helyen kellene szerepelnie, és csak ezután következhetne a többi alkoholos termék.
A cikk a Tobacco 2023/11-es számában jelent meg.

