Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 2 perc
Az ártalomcsökkentés jót tehet az államkasszának is

Az összefüggésről Francesco Moscone, a Brunel Egyetem üzleti gazdaságtan professzora nyilatkozott.

Francesco Moscone az Egyesült Királyságban a Brunel Egyetem üzleti gazdaságtan professzora, valamint az olaszországi Ca' Foscari Egyetem közpénzügyek professzora.

Legutóbbi tanulmánya, amelyet a British Journal of Healthcare Managementcímű folyóiratban tett közzé, azt vizsgálja, hogy az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata (NHS) milyen megtakarításokat érhetne el, ha többen térnének át a dohányzásról a biztonságosabb nikotinos lehetőségekre, például a vapekre. A Filtermag ezzel a tanulmánnyal kapcsolatban készített interjút a professzorral.

Moscone kutatása alapján a dohányzás évente mintegy 76 000 ember halálát okozza az Egyesült Királyságban, ezen felül pedig több mint félmillió kórházi látogatás pedig a dohányzással összefüggő állapotokra vezethető vissza. Ez minden évben mintegy 2,5 milliárd fontjába (több mint egybillió forintba) kerül az NHS-nek.

A professzor vázolta, várhatóan mi történne, ha a dohányosok füstmentes alternatívákra térnének át.

„Ha a dohányosok 10 százaléka áttérne a csökkentett kockázatú termékekre, ami a dohányzással összefüggő betegségek kockázatának feltételezett 70 százalékos csökkenésével járna, a teljes lakosság körében 2,6 százalékkal csökkenne az összes kórházi felvétel, és 2,5 százalékkal csökkennének a különböző betegségekre fordított egészségügyi kiadások. Ez évente 103 millió fontot meghaladó megtakarítást eredményezne. Egy optimistább forgatókönyv szerint, ha a dohányosok 50 százaléka megteszi ezt az átállást, a kórházi felvételek 13 százalékkal csökkennének”

– mondta Moscone.

Képünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

Hozzátette, ez utóbbi forgatókönyv az egészségügyi kiadások 12,36 százalékos csökkenéséhez vezetne az öt fő kapcsolódó betegségkategóriában (tüdőrák, szájüregi rák, krónikus obstruktív tüdőbetegség [CPOD], cerebrovaszkuláris szívbetegség és ischaemiás szívbetegség). Ez állítása szerint évi 518 millió font (több mint 200 milliárd forint) megtakarítást eredményezne az állam részéről.

„Ez a tanulmány minden bizonnyal megismételhető más, a közforrások megőrzésére törekvő országokban is, beleértve azokat, ahol van nemzeti egészségügyi szolgálat, mint Olaszországban, vagy tágabb értelemben a jelentős állami egészségügyi ellátórendszerrel rendelkező országokban is, mint például az Egyesült Államokban a Medicare”

– emelte ki a professzor.

A tanulmány legfontosabb következtetése az, hogy ne korlátozzuk a felnőtt dohányosok számára elérhető jobb alternatívák kínálatát, mert ez rengeteget spórol majd az egészségügyre előirányzott források tekintetében, amit másra is fel lehet használni az eredményesebb működés érdekében.