Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 2 perc
Japán harmadik legnépesebb városa betiltja a köztéri dohányzást

A közelgő világkiállításra hivatkozik az önkormányzat.

A japán Oszaka városa dohányzási tilalmat rendelt el a köztereken, hogy látogató-barátabbá váljon az idei világkiállítás előtt – írja a South China Morning Post híradása nyomán a Tobacco Journal International.

Mintegy 160 országból és régióból érkeznek látogatók az Expo 2025-re, amelyet ötévente rendeznek meg a világ különböző pontjain. Oszaka polgármestere, Jokojama Hidejuki szerint a tilalom „biztonságossá” teszi a várost.

A világkiállítás áprilisban kezdődik. Sok embert szeretnénk fogadni a világ minden tájáról, ezért a füstmentes utcákkal olyan várossá akarjuk tenni Oszakát, ahol az emberek biztonságban érzik magukat”

– mondta. A dohányzás már korábban is tilos volt a város hat zónájának közterein, és ezt a tilalmat most egész Oszakára kiterjesztették. A tilalom megszegőit 1000 jen (2500 forint) bírsággal sújtják majd. Ezen túlmenően Oszakában és agglomerációjában áprilistól a 30 négyzetméternél nagyobb ülőfelületű éttermekben is tilos lesz a dohányzás. A dohányosok azonban továbbra is rágyújthatnak külön dohányzóhelyiségekben.

Dohányzási tilalomra figyelmeztető jelzés egy kiotói járdán 2024 novemberében (Fotó: Földi Bence / Tobacco)

Egyre több helyen tilos a dohányzás

Amint arról a Tobacco 2025/01-es számában megjelent riportunkban is írtunk, Japán szigorú dohányzásellenes intézkedéseket hozott a koronavírus-járvány idején. A legutóbbi dohányzásellenes intézkedések értelmében a legtöbb városban tilos az utcán dohányozni, amire úton-útfélen „No smoking!” felszólítások figyelmeztetik a nyugati utazókat is.

A japánok a pöfékelőket dohányzásra kijelölt utcai „kalitkákba” zárják – amelyek kialakítását sokszor dohánycégek támogatták, s számukra remek marketinglehetőséget kínálnak –, hogy a járókelőket megóvják a passzív dohányzástól. A dohányzásra kijelölt helyek ugyanakkor nemcsak az utcán, hanem hotelekben és más zárt terekben is megjelennek, s ugyan egyre csökkenő számban, de még vannak olyan vendéglátóhelyek, ahol beltéren is lehet dohányozni – nyilván elkülönítve a nemdohányzóktól.

Összességében furcsa volt látni azt a kulturális különbséget is, hogy míg Nyugaton a dohányosokat sok esetben az utcára száműzik, addig Japánban nem kell fagyoskodni, hanem szellőzőrendszerrel ellátott beltéri dohányzókban lehet élvezni a nikotint. Más kérdés, hogy a legtöbb esetben a japán piacon is egyre nagyobb teret hódító füstmentes dohánytermékek fogyasztóit és a hagyományos cigarettát élvezőket nem különítik el, így ha bementem egy beltéri dohányzóba – amelyekben olykor cigarettaautomata is akadt –, pillanatokon belül füstszagú lett a ruhám”

– írtuk akkor.