Az Egyesült Királyság egy új-zélandi típusú, korosztályos dohányvásárlási tilalmat fog bevezetni, ha a Munkáspárt megnyeri a következő választásokat – írja a Tobacco Reporter, a BBC Wes Streetinggel, a munkáspárti árnyékkormány egészségügyi és szociális ellátásért felelős tagjával készített interjújára hivatkozva.
Mint ismeretes, Új-Zéland parlamentje tavaly decemberben elfogadta azt a törvényt, amelynek értelmében dohányárut soha nem lehet majd eladni olyan személyeknek, akik 2009. január 1-jén vagy azt követően születtek. Ez azt jelenti, hogy a cigarettavásárlás alsó korhatára egyre feljebb és feljebb fog emelkedni. A törvény emellett csökkentette a cigarettát árusító üzletek számát, és a cigaretták nikotintartalmát nem függőséget okozó szintre csökkentette. Új-Zélandon egyébként szintén munkáspárti kormány vezette be a korosztályos dohányvásárlási tilalmat.
Év eleje óta többször előkerült a téma
A BBC Radio 4-nak adott interjújában Streeting azt mondta, hogy olyan tervet szeretne elfogadni, amely működőképes lenne, ha a Munkáspárt megnyerné a következő választásokat.
„Az új-zélandi típusú dohányzási tilalommal kapcsolatban számomra nem az a kérdés, hogy kívánatos-e, mert úgy látom, hogy politikai szempontból és a közvéleményt tekintve, érdekes módon, van erre igény és politikai hajtóerő”
– mondta. Ám idén nem ez az első alkalom, hogy Streeting e témában nyilatkozott. Amint arról beszámoltunk, januárban a BBC Sunday With Laura Kuenssberg című műsorában azt mondta, hogy a Munkáspárt betilthatja a cigarettaárusítást, ha megnyeri a következő választásokat, s hogy a lépés segíthetne „visszaterelni az NHS-t [a brit egészségügyi rendszer] a helyes útra”. „Az egyik felülvizsgálat során a kormánynak azt javasolták, hogy idővel teljesen szüntessük meg a cigarettaárusítást. Erről és egy sor más intézkedésről is konzultálni fogunk” – fogalmazott a műsorban az egészségügyi árnyékminiszter.
Simon Clark, a Forest nevű dohányzójogi csoport igazgatója akkor elítélte az ötletet.
„A dohányzás egészségügyi kockázatai jól ismertek, de ez egy törvényes szokás, amelyet felnőttek milliói élveznek. A cigaretta eladásának betiltása a jövő nemzedékek számára nem fogja megállítani az embereket a dohányzásban. Csupán a dohányárusítást a föld alá és a bűnbandák kezébe terelné”
– fogalmazott a dohányzók jogaiért küzdő aktivista. Clark rámutatott, hogy az Egyesült Királyságban a valaha volt legalacsonyabb a dohányzók aránya. Mint mondta, egyre több dohányos tér át önként, kormányzati beavatkozás nélkül olyan csökkentett kockázatú termékekre, mint az e-cigaretta. Így fogalmazott: „Tekintettel az NHS és az egész ország előtt álló összes problémára, nevetséges azt gondolni, hogy a dohányzás elleni küzdelem egy jövőbeli munkáspárti kormány számára prioritásnak számítana”.
Más nézőpontot vall George Osborne, aki a konzervatív kormány pénzügyminisztereként tevékenykedett korábban. Amint arról beszámoltunk, a dohányzás esetleges betiltásáról Osborne a The Times napilap egészségügyi bizottságának így nyilatkozott május elején:
„Alapvetően fokozatosan meg kellene tiltani. Természetesen sok probléma lesz az illegális dohányzással, de sok probléma van más illegális tevékenységekkel is. Ez nem jelenti azt, hogy nem kellene megpróbálni betiltani és ellenőrizni ezeket, és kevésbé elérhetővé tenni. Úgy gondoltam, hogy ez egy meggyőző közegészségügyi beavatkozás.”
Osborne szerint a radikális egészségügyi reformot csak egy munkáspárti kormány tudna megvalósítani, mivel a toryk „teljesen megrémülnek, amikor az NHS-ről van szó, (...) meglehetősen félénkek az egészségügyi reformot illetően”. A munkáspárti Tony Blair kormányzását említette, mint „messze az egészségügyi reform legmerészebb és legtermékenyebb időszakát” politikai életében.
A következő brit parlamenti választás legkésőbb 2025 januárjában lesz. A május közepi közvélemény-kutatások szerint a Munkáspárt népszerűsége országosan 42-52 százalék közé tehető, míg a kormányzó Konzervatív Pártot a lakosság 24-31 százaléka támogatja.
Füstmentesség 2030-ra?
A brit kormány korábban célul tűzték ki, hogy Anglia 2030-ra füstmentes legyen. A Sajid Javid korábbi egészségügyi miniszter által megrendelt, Javed Khan által készített független vizsgálat eredményei augusztusban jelentek meg, és egy sor intézkedést javasolt a dohányzás Egyesült Királyságbeli felszámolásának elősegítésére. Khan figyelmeztetett, hogy további intézkedések nélkül legalább hét évvel később teljesíthetik a 2030-as célt, a legszegényebb társadalmi területek pedig csak 2044-ben fogják elérni azt.
Az Egyesült Királyságban a dohányzás aránya a lakosság mintegy feléről az 1970-es években a mai 15 százalékra csökkent.
Nyitóképünk illusztráció (Fotó: Lex Guerra / Unsplash)

