Magyarországon a 2025. évben közel 2600 hektáron termelnek dohányt.
A termőterületek 85%-a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében koncentrálódik. Jelentős területek vannak még Bács-Kiskun, Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében és szórványosan még néhány vármegyében. A dohánytermesztés többnyire a gyenge adottságú területeken folyik ott, ahol más növénykultúrát nem lehetne eredményesen termelni.
A Virginia és a Burley
Jelenleg Magyarországon két fajtacsoportot termelnek, a mesterséges szárítású Virginia és a természetes szárítású Burley dohányokat. A 2025. évi szerződéses adatok alapján a két fajtacsoportnak a megoszlása 88:12 százalék a Virginia javára. A Burley fajtacsoportba tartozó fajták magyar nemesítés eredményei, míg a Virginia fajtacsoportban magyar és francia nemesítésű fajtákat termelnek a magyar gazdák.
A mesterséges szárítású dohányokat (Virginia) elsősorban nagyobb gazdaságok termelik, az átlagos dohányterület méret 10-15 hektár. A területek jelentős része öntözhető. Ezen dohányfajta termesztése rendkívül nagy beruházást igénylő kultúra. A természetes szárítású dohányokat jellemzően kis családi gazdaságokban termelik, ahol az átlagos gazdaságméret 1-1,5 hektár. Rendkívül nagy kézimunka-igényű dohányfajta a Burley, hiszen minden levelet egyesével kell zsinegre felfűzni a szárítás érdekében. Csekély az öntözhető terület aránya.
Foglalkoztatás és felvásárlás
Az ágazat jelentős foglalkoztató, hiszen kézimunka-igényes a dohánytermelés. A termés mennyiségétől függően 10-11 ezer ember foglalkoztatása zajlik az ágazatban, amivel jelenős szerepet vállal a vidéki emberek megélhetésében és a vidéken tartásában. A foglalkoztattak többsége alulképzett, hátrányos helyzetű munkaerő, akik a foglalkoztatás más szegmenseibe nem integrálhatóak. Többségük női munkaerő.
Jelenleg Magyarországon két felvásárló van jelen a piacon: a külföldi tulajdonú (Universal Leaf Tobacco érdekeltségébe tartozó) ULT Magyarország KFT. és a hazai tulajdonú (Continental Dohányipari Csoport érdekeltségébe tartozó) DOFER Zrt. A két felvásárló 60:40 százalékos arányban osztozik a termésmennyiségen. A termelők szerződéses jogviszonyban végzik tevékenységüket, ami kiszámíthatóvá teszi a termelést és biztosított a termékpálya.
Mindkét felvásárló termeltet Virginia és Burley dohányt, a felvásárlás biztosnak látszik, hiszen a szerződött mennyiségen felüli termést is megvásárolják, sőt mindkét cég – információink szerint – akár több dohányt is tudna felvásárolni. Koncepciójukban hosszú távon terveznek a magyar dohánnyal. Hogy ez mennyire van így, arról reményeink szerint megerősítést kapnak a magyar termelők mindkét felvásárló előadásából (Claudio Ridolfi igazgató úr [Deltafina] valamint a Continental Dohányipari Zrt. vezérigazgatója, Füzi Csaba).
Mi lesz a magyar dohánnyal?
Az ULT Magyarország Kft. a felvásárolt mennyiséget kiszállítja Olaszországba és ott történik meg az elsődleges feldolgozás, azaz a fermentálás. Azzal, hogy külföldön dolgozzák fel a dohányt, lehetővé vált a nemzetközi piacra történő kijutás is, ami biztos piacot és ezáltal nagyobb értékesítési biztonságot jelent a magyar termelők számára.
A másik cég Magyarországon fermentálja a felvásárolt dohányt és a saját cigarettáiba keveri az itthon megtermelt dohányokat.
Az ágazat problémái
Az ágazat egyik problémája a kiöregedés. Sajnos a fiatalok nem mezőgazdaságban, és nem a dohánytermesztésben látják a jövőjüket. Megszűnt a tevékenység családon belüli továbbadása, ebből kifolyólag elöregszik a termelői kör.
A dohánytermesztésnek magas a beruházási és az éves termelési költsége is, ami szintén nem vonzó egy fiatal mezőgazdász számára.
A munkaerő-kínálat hiánya évről évre egyre nagyobb gondot okoz. Hogy a dohánytermelésben való foglalkoztatás milyen jelentőséggel bír egy olyan településen, mint Ófehértó, amely az egyik legnagyobb dohánytermelő község, arról Simon József polgármester úr előadásából kaphatunk információt.
Az utóbbi években az időjárás is egyre többször nehezítette meg a termelők dolgát. Egyre gyakoribbak az időjárási szélsőségek, melyek bizonytalanná teszik a termesztés végkimenetelét, a mennyiségre és a minőségre gyakorolt hatása jelentősen befolyásolja a jövedelmezőséget és a foglalkoztatásra is kedvezőtlen hatással van.
Ezen tényezőket figyelembe véve komoly nehézségekkel kell szembenéznie és felkészülni hosszú távon az ágazat szereplőinek.
Mindazonáltal bizakodásra ad okot az a tény, hogy a két felvásárlónak több dohányra lenne szüksége, van piaci igény a magyar dohányra, mellyel hosszú távon tervezhetnek a termelők és a kormányzat részéről is megvan a szándék az ágazat további támogatására a foglalkoztatás fennmaradása érdekében.
A termelés helyzete 2025 augusztusában
A 2025. évben a termelők március közepéig megkötötték éves termesztési szerződéseiket a felvásárló cégekkel. A hónap végével lezajlott magvetés után ugyan egy hideg április következett, mely nem kedvezett a palántanevelésnek, de sikerült a szükséges palántamennyiséget előállítani.
Április végével elkezdődtek az ültetések, amit egy május elején érkezett hidegfront jelentősen befolyásolt. Május 10-én reggelre Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében –2, vagy akár –4 Celsius-fokra hűlt a levegő, aminek hatására jelentős károk keletkeztek a már kiültetett növényekben. Ennek ellenére minden termelőnek sikerült beültetni a területét.
A júniusi aszály ismét nem kedvezett a növények fejlődésének, de a július elején – a 24. órában – érkezett csapadék sokat segített, és a két hét alatt lehullott 60-80 mm eső megteremtette a lehetőségét egy jó termésnek. Sajnos egy ismételt időjárási szélsőség sokat ronthat a terméskilátásokon, de bízunk a kedvező nyári végi klímában, ami mind a mennyiséget mind a minőséget kedvezően befolyásolja majd.
A betakarítás július közepén megkezdődött, a dohányfelvásárlás pedig augusztus végével kezdődhet.
A várható termés mennyisége növekedett a jelentős csapadék eredményeként, így akár kimagasló eredmény is elérhető lesz ebben az évben. Persze még sokáig lesz kint a dohány.
Nyitóképünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai / Tobacco)

