A Magyar Közlönyben 2025. május 8-án, múlt hét csütörtökön jelent meg Az agrárminiszter 15/2025. (V. 8.) AM rendelete a dohányágazat támogatását érintő miniszteri rendeletek módosításáról. E dokumentum elején összefoglalták, miért van szükség a korábbi miniszteri rendeletek módosítására.
A dohánytermelés a magas költségek és kedvezőtlen termőhelyi adottságok miatt támogatás nélkül nem fenntartható – véli az Agrárminisztérium. A tárca szerint az Európai Unió Közös Agrárpolitikája (KAP) nem biztosít közvetlen támogatást a dohánytermesztők számára, így csak nemzeti átmeneti és csekély összegű támogatások állnak rendelkezésre. Ezek a támogatások olyan termelőknek járnak, akik továbbra is dohányt termesztenek, vagy hasonló munkaerő-igényű mezőgazdasági tevékenységet végeznek földjeik folyamatos hasznosítása mellett.

A dohányágazat fennmaradását eddig különböző nemzeti programok biztosították, melyeket a globális válságok idején ideiglenes uniós szabályok is segítettek. Mivel ezek az ideiglenes szabályok 2025-től már nem lesznek alkalmazhatók, a támogatás csak a szerkezetátalakítási programon keresztül valósítható meg 2027-ig. A program 2025-ben újraindul egyszerűsített formában a KAP Stratégiai Tervben foglaltak és a gyakorlati tapasztalatok alapján.
„Amennyiben a szerkezetátalakítási programban részt vevő dohánytermelők a mezőgazdasági területük hasznosítását továbbra is dohánytermeléssel kívánják megoldani, akkor az átmeneti nemzeti támogatáson felül hektáronként csekély összegű támogatás igénybevételére is jogosultak lesznek”
– fogalmazott a miniszteri rendelet. A módosításokat a Magyar Közlöny 2025. május 8-i számában, a 2804. oldaltól kezdődően találják.
