Jeremy Hunt brit pénzügyminiszter bejelentette, hogy megemelik a dohánytermékek jövedéki adóját – írja a Mirror.
Megerősítette, hogy a kormány a sodródohányokat az adóemelésen felüli további 10 százalékos adóemeléssel sújtja. Az összes többi dohánytermékre az infláción felüli 2%-os emelés vonatkozik. A változások november 22-én, szerdán 18 órától már életbe is léptek.
A kormány közölte, hogy azért hajtja végre az adóemelést, mert ez „bevált eszköz a dohányzás elterjedtségének csökkentésére és annak biztosítására, hogy a dohányilleték továbbra is hozzájáruljon az állam bevételeihez”.

Az adóemelés egy hasonló áprilisi áremelést követ, akkor egy doboz cigaretta ára több mint 12%-kal emelkedett.
Simon Clark, a dohányzók érdekeit védő lobbiszervezet, a Forest igazgatója úgy véli, az áremelés egyszerűen a feketepiacra terelné a vásárlókat. Az április áremeléskor így fogalmazott:
„A dohányosokat a megélhetési válság idején a szokásukért büntetni szívtelen és kegyetlen dolog. Ez hátrányos megkülönböztetés a szegényebb dohányosokkal szemben, és még több fogyasztót fog a feketepiacra terelni. Ez rossz hír a törvényes, jogkövető kiskereskedőknek, és rossz hír az államkincstárnak, amely több milliárd font bevételtől eshet el, ha több dohányos vásárolja a dohánytermékeket feketekereskedőktől.”
