Tobacco
Becsült olvasási idő: 1 perc
Idén másodszor emelkednek a cigiárak Ausztriában

Év elejéhez viszonyítva 240 forinttal is többe kerülhet egy doboz cigaretta a „sógoréknál”.

Ausztriában idén másodszor emelkedik a cigaretta ára, egyes márkáknál július 14-től akár 0,20 euróval is drágulhat a dobozonkénti ár – írja a Heute beszámolója nyomán a Tobacco Journal International.

Ez az áprilisi dohányadó-emelést követi, amikor a cigaretták minimális fogyasztási adója 80 euróról (32 ezer forintról) 83,5 euróra (33 400 forintra) emelkedett 1000 szál cigarettánként. A gyártók a többletköltségeket gyorsan áthárították a fogyasztókra, az első áremelések 0,20 és 0,50 euró (80 és 200 forint) között mozogtak.

Tabak Trafik Bécsben, 2025 júniusában (Fotó: Földi Bence / Tobacco)

A nagy dohányipari vállalatok, mint a British American Tobacco és a Philip Morris vezették be az emelések első hullámát, és most a Japan Tobacco International (JTI) is hasonló árkorrekciókkal követi több márkáját.

Bizonytalanság van azzal kapcsolatban, hogy további emelések következnek-e, a JTI Austria szóvivője szerint az instabil piacon nem zárható ki az újabb áremelkedés. Összességében a cigarettaárak az év eleje óta dobozonként 0,60 euróval (240 forinttal) emelkedtek, ami akár 10%-os növekedést is jelenthet.