Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 2 perc
Hollandiában is problémát okoznak az eldobott cigicsikkek

A cigarettaszűrők műanyagtartalma súlyos károkat okozhat.

A CE Delft fenntarthatósági kutatóintézet tanulmánya szerint a holland kormány elveszti a küzdelmet az eldobált cigicsikkekkel szemben. A szabályozások ellenére a legtöbben továbbra is eldobálják a szennyező hulladékot – írja a Dutch News.

„A cigarettaszűrők teljes betiltása nélkül a dohányzás visszaszorítására és így a mérgező műanyaghulladék korlátozására irányuló jelenlegi politika nem fogja megoldani a problémát”

– állapította meg a CE Delft a Vivianne Heijnen környezetvédelmi miniszter megbízásából készített jelentésében.

Heijnen 2026-ra 70%-kal szeretné csökkenteni a műanyagot és vegyi anyagokat tartalmazó, kidobott szűrők mennyiségét. A CE Delft szerint a jelenlegi intézkedések – egyebek között a dohányzás tilalma a strandokon és a tudatosító kampányok – eddig csak 15%-os csökkenést eredményeztek.

Csak tavaly az önkéntesek csaknem 90 000 cigarettacsikket gyűjtöttek össze a holland strandok kéthetes takarítása során, összesen 4400 kilogrammnyi, a strandolók által hátrahagyott hulladékot. A cikk szerint a szűrők betiltása 2026-ban valósítható meg leghamarabb, amikor felülvizsgálják az egyszer használatos műanyagokra vonatkozó európai szabályokat.

A csikkekre vonatkozó betétdíjrendszer ugyan lehetséges, de még nem próbálták ki. Fogyasztói kutatások szerint a dohányosok alig több mint egynegyede mondta azt, hogy hajlandó lenne megtartani a csikket, és leadni egy kijelölt gyűjtőhelyen.

Képünk illusztráció (Fotó: Freepik)

Ahogyan arról korábban mi is írtunk, a cigarettacsikkek váltak a természetben legnagyobb mennyiségben előforduló hulladékká, melynek komoly környezeti hatásai lehetnek. A használt cigarettaszűrőkben nagyjából hétezer különféle kémiai anyag található meg. A szemét révén ezek a talajba és az állatok táplálékforrásába kerülnek, majd előbb-utóbb visszatérnek a mi szervezetünkbe étel és ivóvíz formájában.

Ebből kifolyólag egyre több országban lépnek fel a cigarettacsikkek ellen. Spanyolországban például az új környezetvédelmi szabályozás értelmében a dohányipari vállalatoknak kell fizetniük a dohányosok által évente eldobott több millió cigarettacsikk eltakarításának számláját. A kelet-londoni Barking and Dagenham városrészben pedig nemrég 1500 fontra (körülbelül 680 ezer forintra) bírságoltak egy brit nőt, mert kirepült egy csikk az autójából.

Magyarországon is számos önkormányzat igyekszik felvenni a harcot a szemetlés ellen. Lits László, a Szolnoki Városüzemeltetési Kft. ügyvezető igazgatója tavaly decemberben a környezetvédelem alapvető ügyeként nevezte meg a hátrahagyott cigicsikkeket. A II. kerületben tavaly szeptemberben pedig egy hét alatt 29 bírságot osztottak ki cigarettacsikkek eldobása miatt.