Tobacco

Rovat:

Illegál
Becsült olvasási idő: 1 perc
Hollandiában is növekszik a feketepiac részesedése

2023-ban a kidobott cigarettás dobozok 25 százaléka volt olyan termék, mely után nem fizettek adót.

Növekszik az illegális cigarettapiac részesedése Hollandiában az adóemelések nyomán – derül ki a holland „üres cigarettásdoboz”-kutatásból, melyről a Tobacco Reporter számolt be.

A kutatók kétévente összegyűjtik az üres cigarettás dobozokat, hogy azonosítsák eredetüket. 2023-ban 25 százalékuk tartalmazott olyan cigarettát, amely után nem fizettek jövedéki adót, szemben a 2021-es 15 százalékkal.

A kutatás kimutatta, hogy a cigaretták 19 százalékát más országokban vásárolták, de 4 százalékuk vagy hamisított márkájú cigaretta volt, vagy csempészáru, szemben az előző vizsgálat 1 százalékával.

A RIVM, egy közegészségügyi intézet szintén közzétett egy kutatást, amely szerint a dohányosok a cigaretta mintegy 10 százalékát külföldön vásárolják, vagy úgy, hogy maguk importálják, vagy úgy, hogy másokkal hozatják be maguknak.

Képünk illusztráció (Fotó: Jas Min / Unsplash)

A RIVM kutatása szerint az áremelkedés segíti a leszokást: a résztvevők 28 százaléka nyilatkozott úgy, hogy megpróbált leszokni, és 18 százalékuk sikeresen leszokott.

Az év elején egy doboz cigaretta ára körülbelül 1 euróval 11,10 euróra (kb. 4400 forinta) emelkedett. Az emelés célja a dohányzás visszaszorítása.

A hazai „üres cigarettásdoboz”-kutatás szintén hasonló eredményekre jutott. A 2023-as eredmények legnagyobb tanulsága, hogy a hamis cigaretták aránya jelentősen megnőtt a 2022-es adatokhoz képest. 2024-től évente kétszer mérik fel a feketepiaci helyzetet, az idei első dobozgyűjtési időszak február végén indult.

Az idei Tobacco Hungary konferencia ágazati kerekasztalán a dohányipar hazai szereplői, képviselői is az egyik legnagyobb problémaként azonosították a feketekereskedelem térnyerését.