Közel húszezer forintra (47 euróra) is emelheti egy doboz cigaretta árát a holland kormány 2040-re – írja az NL Times jelentése alapján a Tobacco Reporter.
Maarten van Ooijen közegészségügyi miniszter – Ausztrália példáján felbuzdulva, ahol egy doboz cigaretta 24 eurónak megfelelő összegbe kerül – azt reméli, hogy a magas árak visszatartják majd az embereket a dohányzástól.
Hollandiában jelenleg egy doboz cigaretta körülbelül 8 euróba (nagyjából 3200 forintba) kerül. A kormánykoalíció megkötése előtti, koalíciós partnerek közötti megállapodás értelmében 10 euróra (körülbelül 4000 forintra) emelik a dobozonkénti árat.

Tudományos kutatások kimutatták, hogy a dohányosok pénzügyi visszatartása csak akkor működik, ha az árakat jelentősen megemelik. A Maastrichti Egyetem nemrégiben végzett tanulmánya szerint a dohányosok fele csak akkor hagyna fel a dohányzással, ha egy doboz cigaretta 60 euróba vagy annál többe kerülne.
A javasolt áremelés a kormány azon tervének egyik lépése, hogy 2040-re elérje a „füstmentes generációt”, amint azt egy 2018-as megállapodásban rögzítették. A kormány azt szeretné, ha 2040-re a holland lakosok mindössze 5 százaléka dohányozna. Jelenleg ez az arány nagyjából 20 százalék.
