Becsült olvasási idő: 1 perc
Hiába nőtt az adókulcsuk, júliusban kevesebb adóbevételt generáltak a dohánytermékek

Júliusban 99,2 milliárd forint volt az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszerének hiánya az előző havi 392,0 milliárd forint után. Ezzel az idei év első hét hónapjában 1803,7 milliárd forint deficit alakult ki, ami az egész esztendőre tervezett 2287,7 milliárd forint 78,8 százaléka – közölte részletes tájékoztatójában csütörtökön a Pénzügyminisztérium (PM).

A központi költségvetés 1620,9 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 221,9 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok pedig 39,1 milliárd forintos többletet értek el.

Tavaly júliusban 328,0 milliárd forint, az első hét hónapban pedig 2168 milliárd forint volt a központi alrendszer hiánya, amely az év végére kialakult 5548,6 milliárd forintos deficit 39,0 százaléka volt.

Ebben az évben július végéig a bevételek 1372,0 milliárd forinttal, 11 százalékkal magasabbak voltak, a kiadások 1010,7 milliárd forinttal, 6,9 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakának összegét.

A dohánytermékek utáni jövedéki adóbevételek 9,2 milliárd forintos (4 százalékos) csökkenését elsősorban az adóemelés miatti készletfelhalmozásból fakadó forgalomcsökkenéssel magyarázta a PM.

Mint ismeretes, 2021-ben két lépcsőben emelte a magyar kormány a dohánytermékek jövedéki adóját egy uniós irányelvhez igazodva. A magyar dohányipari cégek ennek megfelelően előbb tavaly decemberben, majd idén márciusban elkezdték megemelni a cigaretták dobozonkénti árát, ma már 1700-1800 forintot is elkérnek a Nemzeti Dohányboltokban.