Földi Bence
Becsült olvasási idő: 3 perc
Hatvan éve vezette be az USA a kubai embargót

Az amerikai szivarkedvelők az elmúlt hatvan évben nem vásárolhattak hazai földön kubai szivarokat, sőt, még olyat sem, amelyet kubai dohányból sodortak volna az Egyesült Államokban.

Az 1959-es kubai forradalom súlyosan sértette az Egyesült Államok gazdasági és politikai érdekeit, és ennek nyomán a két ország kapcsolatai végletesen megromlottak. Washington megszakította diplomáciai kapcsolatait a Fidel Castro vezette Kubával, és szigorú gazdasági embargót vezetett be ellene. Bár a felek közti ellenséges viszony azóta sokat enyhült, s egyes termékcsoportokra vonatkozóan feloldották az embargót, a kubai szivarokat továbbra sem lehet bevinni az Egyesült Államokba.

Kennedy trükkje

John F. Kennedy amerikai elnök hatvan évvel ezelőtt, 1962. február 7-én írta alá a kereskedelmi embargóról szóló elnöki rendeletet, ám még ezt megelőzően feladatot adott Pierre Salingernek, aki Kennedy sajtófőnökeként tevékenykedett. Salinger minderről a Cigar Aficionado szivaros magazin 1992 őszi számában írt, de a történet 2012-ben, a kubai embargó bevezetésének ötvenedik évfordulója óta évről évre újra felbukkan a médiában.

Kennedy azzal kereste meg Salingert, hogy rengeteg szivarra lenne szüksége. Amikor a sajtófőnök visszakérdezett, hogy mégis mennyire, Kennedy így válaszolt: „Úgy ezer Petit Upmannra”. Arra a kérdésre pedig, hogy mikorra kellene, az elnök odavetette: „Holnap reggelre”.

Salinger nem ment bele a részletekbe, csak annyit írt az 1992- es cikkében, hogy még aznap estére beszerezte a kért mennyiséget, összesen 1200 kubai szivart.

Kennedy elmosolyodott, elővett egy hosszú papírt a fiókjából, s aláírta. Az volt a kubai kereskedelmi embargót bevezető elnöki rendelet. Onnantól kezdve a kubai szivarok illegálisak voltak az országunkban”

– emlékezett vissza Salinger.

Amikor Tito rágyújtott egy kubai szivarra a Fehér Házban

A Jugoszláv Szocialista Szövetségi Népköztársaság elnökét 1971-ben hívták meg az Egyesült Államokba. A horvát–szlovén származású szocialista vezetőt fogadta a Fehér Házban Richard Nixon amerikai elnök. Josip Broz Tito pedig arra vetemedett az újságírókkal és fotósokkal teli szobában, hogy rágyújtott egy kubai szivarra!

Ez két szempontból is problémás volt. Az egyik, hogy 1946 óta szigorúan tilos volt a dohányzás a Fehér Ház összes belső terében. A másik, hogy az embargó a kubai szivarokra is vonatkozott, így nagy merészségre vallott, hogy Tito – aki egyébként kubai barátjától, Fidel Castrótól szerezte be a szivarjait – mégis rágyújtott egyre. S hol máshol, mint a Fehér Házban?

Nixon állítólag egyből meg is jegyezte: „Elnök úr, nem dohányzunk a Fehér Házban”. Tito ránézett, majd folytatta a pöfékelést. Elnevette magát és hűvösen odavetette: „Milyen szerencsések!” Nixon a találkozó végéig nem emlegette a tilalmat többé.

Akik küzdenek a dohányembargó ellen

A kubai embargó 2012-es ötvenedik évfordulójának idején az Obama-adminisztráció elkezdte szűkíteni az intézkedés alá eső termékek körét.

Az amerikai Tobacco Business magazin 2021. július–augusztusi számában azt írta, a J.C. Newman Cigar Co. a közelmúltban petíciót nyújtott be az amerikai külügyminisztériumnak azzal kapcsolatban, hogy engedélyezzék a kubai független dohánytermesztők által megtermelt dohány amerikai importját. Indoklásuk szerint kávét és néhány más terméket lehet már legálisan importálni Kubából, de dohányt még mindig nem – ezen szeretnének változtatni.

A családom múltja régóta összefonódik a kubai dohányéval. 1895-től a Kennedy elnök által 1962-ben elrendelt kubai embargóig a nagyapám és a dédapám több millió font dohányt importált Kubából Tampába. Az utolsó kubai dohányszállítmányunk jogi vita tárgyát is képezte, amelyben a Legfelsőbb Bíróság döntött”

– fogalmazott Drew Newman, a cégalapító J.C. Newman dédunokája a Cigar Journal szivaros magazinnak 2021 júniusában. A cég egyébként nem használta fel az utolsó bála kubai dohányát, amely így az utolsó embargó előtti, kubai származású dohány az Egyesült Államokban. A hatvanéves dohány továbbra is érlelődik a J.C. Newman El Reloj nevű szivargyárának pinceraktárában.

Az embargó előtt sokkal több kubai dohányból készült szivart sodortak a floridai Tampában, mint Kubában, mivel Tampa volt a világ legjobb szivargyárainak otthona. A Kubában termesztett nyersdohány behozatalának engedélyezése lehetővé tenné, hogy támogassuk a független kubai vállalkozókat, és ismét bebizonyítsuk, hogy a kubai dohánnyal jobb szivarokat tudunk sodorni, mint amilyenekre Kuba képes”

– nyilatkozta Drew Newman. Ha a családi vállalkozás sikerrel jár, hatvan év után a Newman Cigar lehet az első cég, amely kubai dohányt importálhat az Egyesült Államokba.