A British American Tobacco (BAT) bejelentette, hogy 2026 végéig bezárja a Lesediben található heidelbergi gyártóüzemét, ami több mint ötven év után a helyi cigarettagyártás megszűnését jelenti Dél-Afrikában – írja a Tobacco Journal International. A vállalat nem vonul ki a dél-afrikai piacról, hanem importált termékekkel továbbra is kiszolgálja a fogyasztókat.
A BAT a bezárást elsősorban az illegális kereskedelem méretével indokolja, amely állítása szerint már a cigarettapiac 75%-át teszi ki a Dél-Afrikai Köztársaságban, és gazdaságilag fenntarthatatlanná teszi a helyi gyártást. A heidelbergi üzem – amely a BAT globális hálózatában a nyolcadik legnagyobb, és a dél-afrikai régió egyik kulcsfontosságú termelőközpontja – jelenleg csupán 35%-os kapacitáskihasználtsággal működik. A BAT mintegy 1500 embert foglalkoztat Dél-Afrikában, és 2020 óta már több mint 30%-kal csökkentette a létszámot.

Leépítés Belgiumban
A BAT bejelentette azt is, hogy 51 munkahelyet szüntet meg a belgiumi Groot-Bijgaardenben működő telephelyén – írja a Nicotine Insider.
A Groot-Bijgaarden-i telephely a BAT egyik fontos kereskedelmi központja az országban, beszámolók szerint a vállalat a 87 állásból 51-et kíván megszüntetni költségcsökkentési lépésként. A vállalat a szigorodó dohányzási szabályozás és a magasabb jövedéki adók miatt romló piaci körülményekre hivatkozott.
A tervezett létszámcsökkentést egy rendkívüli üzemi tanácsi ülésen ismertették, ami Belgiumban kötelező eljárás jelentősebb munkaerő-változások esetén, és lehetőséget ad a szakszervezeteknek és a munkavállalói képviselőknek arra, hogy közvetlenül a vállalat vezetésétől kapjanak tájékoztatást.
